Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ୟାସ୍ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ: ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି, ସର୍ବଶେଷ ଖବର ଜାଣ |

ୟାସ୍ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ: ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି, ସର୍ବଶେଷ ଖବର ଜାଣ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 24/5/2021

ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ୟା ଯୋଗୁଁ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସହିତ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ 25 ମଇ 2021 ଏବଂ 26 ମେ 2021 ରେ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନେକ ସଂଲଗ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି storm ଡ଼ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ଼ର ଗତି ଆସନ୍ତା 12 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ହୋଇପାରେ। ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି storm ଡ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇପାରେ | ଏହା ବଡ ବିନାଶର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ storm ଡ଼ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ ଦଳ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କୋଲକାତା, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାର ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଅନେକ ବିମାନ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ବଳର ଟିମ୍ ସହିତ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାୟୁସେନାର 26 ଟି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇରେ ରଖାଯାଇଛି। ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ | ୟା storm ଡର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ନ y ସେନା ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ପାଣିପାଗ ସୂଚନା

  • ମଇ 24, 2021: har ାଡଖଣ୍ଡ, କେରଳ ଏବଂ ମହେର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ | ପବନର ବେଗ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କୋଙ୍କଣ, ଗୋଆ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରାୟାଲିସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବେଳାଭୂମିରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 65 ରୁ 75 କିଲୋଗ୍ରାମ ବେଗରେ storm ଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 85 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ | 40 ରୁ 50 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ଭବ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 60 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। And ରୁ meters ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଜୁଆର ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଉପରେ ସମ୍ଭବତ। |

  • ମଇ 25, 2021: ବଜ୍ର ସହିତ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ ବିହାର, କେରଳ ଏବଂ ମହେର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | J ାଡଖଣ୍ଡ, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କୋଙ୍କଣ, ଗୋଆ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। କୁ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। H ାଡଖଣ୍ଡ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ, ଏବଂ ମହେର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି 65 ରୁ 75 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ s ଡ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ପବନର ବେଗ 85 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | ବଙ୍ଗୋପସାଗର, ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପରେ 50-60 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ 70 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା |

  • 26 ମଇ 2021: ବିହାରର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 40 ରୁ 50 କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ | ଉପ-ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ୍, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଉପରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ପ୍ରବଳ ପବନ ବହିପାରେ। H ାଡଖଣ୍ଡ, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା ଏବଂ h ାଡଖଣ୍ଡର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିହାର, ସବ-ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। 90 ରୁ 100 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବଜ୍ରପାତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 110 କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ସହିତ ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
देश के विभिन्न राज्यों में है भारी वर्षा की संभावना

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook