Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଯଦି ତୁମକୁ ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଏହି ପ୍ରମୁଖ କିସମଗୁଡିକ ଜାଣ |

ଯଦି ତୁମକୁ ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଏହି ପ୍ରମୁଖ କିସମଗୁଡିକ ଜାଣ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 7/5/2020

ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ କିସମ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଧିକ ଅମଳ ମିଳିପାରିବ | ଏହାକୁ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଏଠାରୁ ଉନ୍ନତ କିସମର ଧାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଖିପାରିବେ | ଧାନକୁ ମୁଖ୍ୟତ 5 5 ପ୍ରକାରରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି - ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କିସମ, ମଧ୍ୟମ ଅବଧି କିସମ, ଦୀର୍ଘ ଅବଧି କିସମ, ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ଏବଂ ବାସମତି କିସମ |

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କିସମ: ଏହି କିସମର ଫସଲ ଅନ୍ୟ କିସମ ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ପରିପକ୍। ହୁଏ |

  • ସାକେଟ୍ -4: ଏହି ପ୍ରକାରର ଲମ୍ବା ଧାନ ଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 110-115 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 90-95 ସେମି | ଫସଲ ଅମଳ ହେକ୍ଟର ପିଛା 35 ରୁ 40 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ପୁସା - 2 - 21: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ 90-95 ସେମି | ରୋପଣ ପରେ, ଫସଲ 105 ରୁ 110 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ଆକାର ଏବଂ ମୋଟା | ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 40-45 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫସଲ ମିଳିଥାଏ |

  • ପୁସା -33: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ 85-90 ସେମି ଉଚ୍ଚ, ସାମାନ୍ୟ ସୁଗନ୍ଧିତ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଲମ୍ବା ଶସ୍ୟ ସହିତ | ପ୍ରାୟ 100- 115 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 30-35 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅମଳ ଦିଆଯାଏ |

ମଧ୍ୟମ ଅବଧି କିସମ: ଏହି ପ୍ରକାରର ଧାନ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟମ ସମୟ ନେଇଥାଏ |

  • ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଧାନ -10: ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି କିସମ ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ 110 ରୁ 115 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପରିପକ୍ୱତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ହାରାହାରି ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି 55-65 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫସଲ ଅମଳ ହୁଏ |

  • ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଧାନ -12: ଅଧିକ ଅମଳ ହେତୁ ଏହା କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରିୟ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ, ଏହା ହେକ୍ଟର ପିଛା 55 ରୁ 60 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ କରେ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 115 ରୁ 120 ଦିନ ଲାଗେ |

ଦୀର୍ଘ ସମୟର କିସମ: ଏହି କିସମ ସହିତ ଜଡିତ ଧାନ ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଥାଏ |

  • ମହସୁରୀ: ଏହି ପ୍ରକାରର ଧାନ ଗଛର ଉଚ୍ଚତା 130-140 ସେମି | ଏହାର ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 145-150 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହା ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି 40 ରୁ 45 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ଦେଇଥାଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆହୁରି ଅନେକ ଉନ୍ନତ କିସମର ଧାନ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ ବାଲା, କାଭେରୀ, ବିର୍ସା ଧାନ, ଅର୍ଚ୍ଚନା, ସୀତା, ଜୟା, ରାଜଶ୍ରୀ , ପଙ୍କଜ, ଜଗନ୍ନାଥ, ରାଧା, ଜୟଶ୍ରୀ, ବ୍ରାଉନ୍ ଗୋଡା 23-19, IR-36, M.W.-10, ଇନ୍ଦିରା ସୋନା, ନରେନ୍ଦ୍ର ଧାନ - 86, ପୁସା- ( 44 169, 205), PA- (6444, 6201, 6219), ମାଲଭିଆ, PNR- (381, 162), ନରେନ୍ଦ୍ର (97, 359), କସ୍ତୁରୀ- 385, RH- 1531 ଅନେକ କିସମ ଧାରଣ କରିଥାଏ, ବାସମତି ତରୱାଡି ଇତ୍ୟାଦି |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook