Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଯଦି ଏହିପରି କୀଟନାଶକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ, ତେବେ ମେଣ୍ଟା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଚୁର ହେବ |

ଯଦି ଏହିପରି କୀଟନାଶକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ, ତେବେ ମେଣ୍ଟା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଚୁର ହେବ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 21/4/2021

ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ ment ର ମେଣ୍ଟା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ | ଆମ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମେଣ୍ଟା ତେଲର ଉତ୍ପାଦନର 75 ପ୍ରତିଶତ ରପ୍ତାନି ହେଉଛି | ତଥାପି, ଅନ୍ୟ ଫସଲ ତୁଳନାରେ ମେଣ୍ଟା ଫସଲ କୀଟନାଶକ ପ୍ରବୃତ୍ତିରେ କମ୍ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଅନେକ କୀଟନାଶକ ଅଛି ଯାହା ମେଣ୍ଟା ଫସଲ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମେଣ୍ଟା ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ |

ମେଣ୍ଟା ଫସଲର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

  • ପ୍ରୋବୋସିସ୍: ଏପ୍ରିଲ ମାସରୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି କୀଟନାଶକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଧିକ | ପ୍ରୋବୋସିସ୍ ର ଆକାର ପ୍ରାୟ 2.5 ରୁ 3 ସେମି | ଏହା ହଳଦିଆ-ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର | ଏହା ପତ୍ର ଖାଇ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ପ୍ରଭାବିତ ପତ୍ରଗୁଡିକ ଜାଲ ପରି ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ପତ୍ର ଖସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଏକର ପିଛା 150 ଲିଟର ପାଣି 50 ମିଲି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କଟର ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହି ପରିମାଣ ଏକର ଜମିରେ ଦିଆଯାଏ |

  • ଟର୍ମାଇଟ୍ସ: ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ମାଟିର ପୃଷ୍ଠରେ ଲାଗିଥିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଭିତର ଅଂଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉପର ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ। ଟର୍ମାଇଟ୍ସକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ଟର୍ମାଇଟ୍ସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml। Ml ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 200 SL ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମହୁ: ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଏହି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ | ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର କୋମଳ ଅଂଶରୁ ଚୋପା ଚୋବାଇ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଯଦି ଏହି କୀଟନାଶକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ମହୁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, 50 ଲିଟର ପାଣି 50 ମିଲି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ହକ୍ ସହିତ ମିଶାଇ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏକର ଜମିରେ medicine ଷଧର ପରିମାଣ ଦିଆଯାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ମେଣ୍ଟା ଚାଷ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ this ାରା ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମେଣ୍ଟା ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मेंथा की फसल में सल्फर प्रयोग करने के फायदे
मेंथा की फसल में सल्फर प्रयोग करने के फायदे
संबंधित वीडियो -
मिलीबग पर कैसे करें नियंत्रण?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook