Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହିପରି ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହିପରି ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

लेखक - Soumya Priyam | 8/9/2021

ଶିଶୁଟି ତା’ର ମା’ଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଥିବା ପ୍ଲେସେଣ୍ଟା ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଜନ୍ମ ପରେ ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଜନ୍ମ ପରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନର ଅଭାବ ହେତୁ ନବଜାତ ପଶୁମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି | ତେଣୁ, ନବଜାତ ପଶୁମାନେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ପଶୁପାଳନ ବ୍ୟବସାୟରେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ସହ ଜଡିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଜନ୍ମ ପରେ ତୁରନ୍ତ କରାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟ |

  • ନାକ ଏବଂ ପାଟି ସଫା କରିବା: ଜନ୍ମ ପରେ ତୁରନ୍ତ ବାଛୁରୀ କିମ୍ବା ଗା ifer ର ନାକ ଏବଂ ପାଟି ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସହିତ, ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରକୁ ଶୁଖିଲା କପଡା ସହିତ ସଫା କର | ଏହି କାରଣରୁ, ନବଜାତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ସୁଗମ ହୁଏ |

  • ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ: ବେଳେବେଳେ ନବଜାତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଫୁସଫୁସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାମ କରେ ନାହିଁ | ଏହା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବେଳେବେଳେ ନାକ ଏବଂ ପାଟିରେ ଶ୍ us ାସ କିମ୍ବା ଶ୍ us ାସର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ନବଜାତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ନବଜାତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଛାତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟିକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ | ନାକରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ତରଳ ପଦାର୍ଥକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସିରିଞ୍ଜ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ସହିତ ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଟିରେ ଦୁଇଟି ଆଙ୍ଗୁଠି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଜିଭରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏଥିରୁ ମକୁସ୍ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସିପାରେ |

  • ନାବିକ କଟି କାଟିବା: ବେଳେବେଳେ ଜନ୍ମ ପରେ ନାବିକ ନିଜେ ଭାଙ୍ଗି ନଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, 2 ଇଞ୍ଚ ଦୂରରେ ଏକ ସୂତା ସହିତ କର୍ଡ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ଅବଶିଷ୍ଟ କର୍ଡକୁ ଏକ ସଫା କଞ୍ଚା କିମ୍ବା ବ୍ଲେଡ୍ ଦ୍ୱାରା କାଟି ଅଲଗା କରନ୍ତୁ |

  • ମାତାର ପ୍ରଥମ କ୍ଷୀର: ଜନ୍ମର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କ୍ଷୀର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ପରେ ପ୍ରତି 6 ଘଣ୍ଟାର ବ୍ୟବଧାନରେ ନବଜାତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ଗା cow ର କୋଲଷ୍ଟ୍ର୍ରମ୍ ବାହାରକୁ ଆସୁନାହିଁ, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶକୁ 1 ଲିଟର କ୍ଷୀରରେ ଏବଂ ଅଧା ଗ୍ରାମ ଟେରାମାଇସିନ୍ ପାଉଡରରେ ଅଧା ଚାମଚ କାଷ୍ଟର ତେଲ ମିଶାଇ ପିଲାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

  • କୀଟନାଶକ medicine ଷଧ: ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କ ପେଟରେ ପୋକକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, 21 ତମ ଦିନରେ, ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ କୀଟନାଶକ medicine ଷଧ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, 6 ରୁ 8 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପଶୁମାନଙ୍କୁ ମାସରେ ଥରେ କୀଟନାଶକ medicine ଷଧ ଦିଅନ୍ତୁ |

  • ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଧ୍ୟାନ: ନବଜାତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲ to ିବାର କ୍ଷମତା କମ୍ ଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନବଜାତ ପଶୁମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଏକ ପରିଷ୍କାର ପରିବେଶରେ ରଖନ୍ତୁ | ପଶୁ ଗୃହରେ ନିୟମିତ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ |

  • ପଶୁ ଫିଡ୍: ପଶୁମାନଙ୍କର ସଠିକ୍ ବିକାଶ ପାଇଁ, 2 ମାସ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ପଶୁମାନଙ୍କର 1 ମାସ ବୟସ ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ 100 ଗ୍ରାମ ଶିଶୁ ଖାଦ୍ୟକୁ ନରମ ଘାସ ସହିତ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

  • ଟୀକାକରଣ: 3 ମାସରୁ 6 ମାସ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଶୁମାନଙ୍କ ଚର୍ମ ତଳେ FMD | ଟୀକାକରଣ କର | Months ମାସରୁ ଅଧିକ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଚର୍ମ ତଳେ HS ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଟୀକାକରଣ କର | Months ମାସରୁ ଅଧିକ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ମାଂସ ଅଂଶରେ BQ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଟୀକାକରଣ କର |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ପଶୁପାଳକ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ନବଜାତ ପଶୁମାନଙ୍କର ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
नवजात पशुओं की देखभाल की सम्पूर्ण जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook