Details

ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା |

Author : Soumya Priyam

ଆମ୍ବ, ଲିଚି, ଗୁଆ, ଅଙ୍ଗୁର, ଲେମ୍ବୁ, ଆମଲା ଇତ୍ୟାଦି ଫଳ ସହିତ, ବିଭିନ୍ନ ଫୁଲ ଗଛ ଯଥା ଯକ୍ଷ୍ମା, ଗୋଲାପ, ମାରିଗୋଲ୍ଡ, ଗ୍ଲାଡିୟଲସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଫସଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଣେ କୃଷକ ଏବଂ ବଗିଚା କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଫସଲ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

  • ଲିଚି: ଲିଚି ଫଳ ପାଚିବା ମେ-ଜୁନ୍ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହି ସମୟରେ ଫଳ ଫାଟିବାର ସମସ୍ୟା ବ starts ିବାରେ ଲାଗିଲା | ଫଳ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଲିଚି ବଗିଚାରେ ଜଳସେଚନର ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କର | ଫଳଗୁଡ଼ିକର ଚର୍ମ ଗା dark ଼ ଲାଲ କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହେଲେ ଫଳ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ସକାଳ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫଳଗୁଡିକ ଓଜନ କରନ୍ତୁ |

  • ଅଙ୍ଗୁର: ତାପମାତ୍ରା ବ as ୁଥିବାରୁ ଦ୍ରାକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରକୁ 5-6 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଫଳ ପାଚିବା ସମୟରେ ଜଳସେଚନ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଫଳ ପାଚିବା ସମୟରେ ଜଳସେଚନ ଫଳ ଫାଟିବା ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ କରେ |

  • ଗୁଆ: ଗୁଆ ଗଛର ଫୁଲ ଫୁଟିବା ସମୟରେ 10% ୟୁରିଆ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ମେ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଗଛ କାଟିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଗଛକୁ ନୂଆ ଶାଖା ଦେବ ଏବଂ ଶୀତ season ତୁରେ ଫଳ ସଂଖ୍ୟା ବ increase ାଇବ | ଏହା ସହିତ, ଗଛରେ ଜିଙ୍କ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ 400 ଗ୍ରାମ ଜିଙ୍କ ସଲଫେଟ୍ ଏବଂ 200 ଗ୍ରାମ ଚୂନ 40 ଲିଟର ପାଣିରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ |

  • କଦଳୀ: 1 ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଫଳକୁ ପତ୍ରରେ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତୁ ଉଦ୍ଭିଦର ଫଳକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ | ନୂତନ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବା ପାଇଁ, 50 ସେମି ଗଭୀର ଏବଂ କ୍ଷେତରେ 50 ସେମି ଚଉଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ସମସ୍ତ ଗର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟରେ 1.5 ମିଟର ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ | ଗର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ଦିନ ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ | ଏହା କ୍ଷେତରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ତୃଣକ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ କୀଟମାନଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • କୃଷକମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଦ୍ୱାରା ସମୃଦ୍ଧ ହେବ | ଏଠାରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଫସଲକୁ ଭଲ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Call our customer care for more details
Take farm advice