Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର ଲାଭ କ’ଣ?

ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର ଲାଭ କ’ଣ?

लेखक - Soumya Priyam | 12/3/2021

ଭଲ ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ କୃଷକମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି? ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ sometimes େ ବେଳେବେଳେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୁଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଫସଲର ଗୁଣ କମିଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଯଦି ଆପଣ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ସହାୟକ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଲାଭ |

  • ଅମଳର ବୃଦ୍ଧି: ଅନେକ ଥର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସମର୍ଥନ ବିନା ଭାଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦର ସଠିକ୍ ବିକାଶ ଏବଂ ଫସଲର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବ |

  • ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ରୋକିବା: ଅନେକ ଥର ମାଟି ଦେଇ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ କେତେକ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ବିସ୍ତାର ହୁଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଶାଖା, ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳଗୁଡିକ ଭୂମି ସହିତ କମ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ମୃତ୍ତିକା ଦ୍ diseases ାରା ହେଉଥିବା ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ କମିଯାଏ।

  • ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ: କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗର ମାତ୍ରା କମ୍ | ଯାହା ଫସଲର ଗୁଣକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ |

  • ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା: ଭୂମିରେ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ମୃତ୍ତିକା ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର ଅଭାବ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଇବା ପାଇଁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

  • କମ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଉଦ୍ଭିଦ: ଅନେକ ଉଦ୍ଭିଦ ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ପରି ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି | ଯଦି ସେଗୁଡିକ ସମର୍ଥିତ ନୁହଁନ୍ତି, ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରେ ବିସ୍ତାର ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କାଠ ସାହାଯ୍ୟରେ ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ଉପରକୁ ବ growing ିବାକୁ ଲାଗେ | ଯାହାଦ୍ୱାରା କମ୍ ଅ in ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଗଛ ଲଗାଯାଇପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
एरोपोनिक्स खेती : हवा में खेती करने की अनोखी तकनीक
एरोपोनिक्स खेती : हवा में खेती करने की अनोखी तकनीक
संबंधित वीडियो -
जानें कैसे की जाती है एयरोपोनिक्स खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook