Details

ଟ୍ରାକ୍ଟର: ଏହାର ପ୍ରକାର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ଜାଣ |

Author : Lohit Baisla

ଟ୍ରାକ୍ଟର ହେଉଛି ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ | ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରକୁ ସଂଯୋଗ କରି ଅନେକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଅଛି? ଯଦି ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

  • ୟୁଟିଲିଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର: ଏହା ସାଧାରଣତ seed ବୁଣିବା ଏବଂ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏଥିରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ମାଟି ଉପରେ ଟାଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରକାର ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ଅମଳକାରୀ, ଥ୍ରେସର ଇତ୍ୟାଦି ମେସିନ୍ ଯୋଗ କରି ଅମଳ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ |

  • ବଗିଚା ପ୍ରକାର ଟ୍ରାକ୍ଟର: ଫଳ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ | ସେମାନେ କମ୍ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଅଟନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗଛର ଉଚ୍ଚ ଶାଖା ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ | ଏହି ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ କମ୍ ଜାଗାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚଲାଯାଇପାରିବ |

  • କଞ୍ଚା ଫସଲ ଟ୍ରାକ୍ଟର: ଏହି ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହିତ ଫସଲକୁ କ୍ଷେତରେ ଏକ ସିଧା ଲାଇନରେ ବୁଣାଯାଇପାରିବ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମେ ଫସଲର ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇପାରିବା |

  • ବଗିଚା ଟ୍ରାକ୍ଟର: ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଛୋଟ ଟ୍ରାକ୍ଟର | ଏହା ବଗିଚାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ବଗିଚାରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ବୃହତ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପଯୁକ୍ତ |

  • ଦୁଇ ଏବଂ ତିନି ଚକିଆ ଟ୍ରାକ୍ଟର: ସାଧାରଣତ we ଆମେ ସମସ୍ତେ 4 ଚକିଆ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦେଖିଛୁ | କିନ୍ତୁ ବଜାରରେ 2 ଏବଂ 3 ଚକିଆ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | Wheel ଚକ ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ହମ୍ ରୋଟାରୀ ଟିଲର୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ପ୍ରକାର ଟ୍ରାକ୍ଟର କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ |

ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଡ୍ରାଇଭର ବିହୀନ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ପୃଥିବୀ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରାକ୍ଟର ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କିନ୍ତୁ ଏହି ଟ୍ରାକ୍ଟରଗୁଡିକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Call our customer care for more details
Take farm advice