Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଟମାଟୋ: ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ |

ଟମାଟୋ: ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 1/9/2021

ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟମାଟୋ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଚାହିଦା ସବୁ asons ତୁରେ ରହିଥାଏ | ଏହାକୁ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, କିଛି ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ଟମାଟୋ ଚାଷର କେତେକ ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

  • ଆର୍କା ସମ୍ରାଟ: ଏହା ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ | ଏହି ବିବିଧତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ପତ୍ରର ଟ୍ୱିଷ୍ଟ୍ ରୋଗ, ଭାଇରସ୍ ବ୍ଲାଇଟ୍, ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବ୍ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦାଗ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ କରେ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗୋଲାକାର ଏବଂ ସମତଳ ଆକାରରେ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକର ଭଲ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଅଛି | ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ 15 ରୁ 20 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟମାଟୋକୁ ସହଜରେ ରଖାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ 400 ରୁ 500 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ଦେଇଥାଏ |

  • ସ୍ na ର୍ଣ୍ଣା ଭ ha ବବ: ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏହି କିସମ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 140 ରୁ 150 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ ହେଉଛି 360 ରୁ 400 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ |

  • ସ୍ arn ର୍ଣ୍ଣା ସମ୍ରିଡି: ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଏହି କିସମ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଏବଂ କଠିନ ଅଟେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 70 ରୁ 80 ଗ୍ରାମ | ଏହି ବିବିଧତା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ କରେ | ପ୍ରଥମ ଫଳର ଅମଳ ପ୍ରତିରୋପଣର 55 ରୁ 60 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଚାଷ ଜମିରେ ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 400 ରୁ 420 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ହୁଏ |

  • ଆର୍କା ରାକ୍ଷକ: ଏହି ବିବିଧତା ପତ୍ର ଟ୍ୱିଷ୍ଟ୍ ରୋଗ, ଭାଇରାଲ୍ ବ୍ଲାଇଟ୍, ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବ୍ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ପଟ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 75 ରୁ 100 ଗ୍ରାମ | ଭଲ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ କ୍ଷମତା ହେତୁ ଟମାଟୋ ଫଳଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ 15 ରୁ 20 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ | ଏହି କିସମ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ତଥା ଖରିଫ season ତୁ ଏବଂ ରବି season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 400 ରୁ 500 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ଟମାଟୋ କିସମ ଚାଷ କରି ଭଲ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

1 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
टमाटर की नर्सरी तैयार करने की सम्पूर्ण जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook