Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଟମାଟୋ ଚାଷ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରୋଧରେ ସମସ୍ୟା ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ

ଟମାଟୋ ଚାଷ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରୋଧରେ ସମସ୍ୟା ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ

लेखक - Soumya Priyam | 8/2/2022

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ର ପାଗ ହେଉ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ହେଉ, ସର୍ବଦା ଲାଲ୍ ରସାଳ ଟମାଟୋର ଚାହିଦା ରହିଥାଏ | ଏହାର ଚାଷ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଫେରସ୍ତ ଦେଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର କିଛି ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଟମାଟୋ ଫସଲ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆସନ୍ତୁ ଟମାଟୋ ଚାଷରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରୋଧ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

ଟମାଟୋ ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳଉପରେ ଦାଗ

  • ପାଚୟେଟି ଜଳିଯିବା ରୋଗ ହେତୁ, ଟମାଟୋର ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳରେ ଦାଗ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ବାଦାମୀ ଏବଂ ରଙ୍ଗରେ କଳା | ଏହି ରୋଗରୁ ଟମାଟୋ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଫାର୍ମ ପିଛା ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ମାଙ୍କୋଜେବ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଡବ୍ଲୁପି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଜଳସେଚନ ପରେ ଫଳ ଫାଟିବା

  • ଜଳସେଚନ ପରେ ଅନେକ ଥର ଫଳ ଫାଟିବାରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । କ୍ଷେତର ମାଟି ଅଧିକ ଶୁଖିଲା ହେବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଜଳସେଚନ ହେତୁ, ପାଣି ଏକାଥରକେ ପାଣି ପାଇବା କାରଣରୁ ଟମାଟୋ ଫଳ ଧୀରେ ଧୀରେ ଫାଟିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

ଟମାଟୋ ଫଳନଷ୍ଟ

  • ଅନେକ ଥର ଉଦ୍ଭିଦରେ ଥିବା ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଜମିର ପୃଷ୍ଠରେ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ଫଳକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଟମାଟୋ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜମିପୃଷ୍ଠରୁ ଫଳ ହଟାଇବ ନାହିଁ ଏବଂ ନଷ୍ଟ ରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବ | ଏହା ସହିତ ଫଳ ତୋଳିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ହେବ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଟମାଟୋର ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଆମକୁ ପଚାରନ୍ତୁ। କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
टमाटर : फूलों एवं फलों के झड़ने की समस्या से कैसे करें बचाव?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook