Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଟାଉଟ୍ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ ଯୋଗୁଁ ପାଗରେ ବିପୁଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ସର୍ବଶେଷ ଖବର ଜାଣ |

ଟାଉଟ୍ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ ଯୋଗୁଁ ପାଗରେ ବିପୁଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ସର୍ବଶେଷ ଖବର ଜାଣ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 18/5/2021

ଆରବ ସାଗରରେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ ଟାଉଟ୍ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି storm ଡ କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଗୋଆର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି। ଏହା ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ଅ strong ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିଲା | ସତର୍କତା ଭାବରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ଦିନ ଏହି storm ଡ଼ ଯୋଗୁଁ 12 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ 17 ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଶହ ଶହ ଗଛ ଏବଂ ବ electric ଦ୍ୟୁତିକ ପୋଲ ଖସିପଡିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ଼କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳର ନିମ୍ନମାନର ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା | ମୁମ୍ବାଇ (ମହାରାଷ୍ଟ୍ର) ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପରେ ଏହି storm ଡ ସ aur ରାଷ୍ଟ୍ର ତଟ ଉପରେ ପଡିଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 185 କିଲୋମିଟର ଥିଲା | ଗୁଜୁରାଟର ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ 2,00,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଟାଉଟ୍ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ ସହିତ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଭ୍ରାଟର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ, ତେଣୁ 20 ମେ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିବ।

ମଇ 18, 2021: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ପ୍ରବଳ ପବନ ଓ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ପବନର ବେଗ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ | ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ପବନ ବେଗ 40 ରୁ 50 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ | ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, କେରଳ, ମହେ, ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳ, ୟାନାମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରାୟା ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ 30-40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବଜ୍ରପାତର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ରାଜସ୍ଥାନର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଏବଂ 50-60 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୂଳି s ଡ ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଗୁଜୁରାଟ, ଦକ୍ଷିଣ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ କୋନାର୍କର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ, କରାଇକାଲ, କେରଳ, ମହେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। 155-165 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ 185 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ଏବଂ ବାହାରେ ହୋଇପାରେ | ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ storm ଡ ଟାଉଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ମଇ 19, 2021: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ 40 ରୁ 50 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପ Punjab ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ, har ାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ୍, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁ Assam ୍ଜ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, କେରଳ, ମହେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ 30-40 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହ reaching ୍ଚିଛି | ବଜ୍ରପାତର ଗର୍ଜନ ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଯାଏ | ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମିଜୋରାମ, ମଣିପୁର, ତ୍ରିପୁରା, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ୟାନାମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରାୟାଲିସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ରାଜସ୍ଥାନ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ସ aur ରାଷ୍ଟ୍ର, କୁଚର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମିଜୋରାମ, ମଣିପୁର, ତ୍ରିପୁରା, ଗୁଜୁରାଟ, ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ମହେର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି |

ମଇ 20, 2021: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଓ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସହିତ 30-40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ସହିତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ୍, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, କେରଳ, ମହେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ | ୟାନାମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରୟାଲାସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ | ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ସବ ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ, କରାଇକାଲ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ |

ମଇ 21, 2021: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 30 ରୁ 40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଓ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସହିତ 30-40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ସହିତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ୍, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, କେରଳ, ମହେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ | ୟାନାମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରୟାଲାସିମା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ | ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ସବ ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ, କରାଇକାଲ, କେରଳ ଏବଂ ମହେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ସହିତ ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
जम्मू-कश्मीर समेत देश के कई अन्य क्षेत्रों में हो सकती है भारी वर्षा
संबंधित वीडियो -
देश के विभिन्न राज्यों में है भारी वर्षा की संभावना

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook