Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ତରଭୁଜର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

ତରଭୁଜର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 21/12/2020

ଗ୍ରୀଷ୍ମ gar ତୁରେ ତରଭୁଜ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ 97 ପ୍ରତିଶତ ଜଳର ମାତ୍ରା ଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଆମ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ଅଭାବ ପୂରଣ ହୁଏ | ଜଳର ପ୍ରଚୁରତା ହେତୁ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ଅଧିକ | ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କୃଷକମାନେ ଏହାର ଚାଷ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ତରଭୁଜ ଚାଷ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

  • ପୁସା ବେଦାନା: ଏହି ବିବିଧତା ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି | ଏହି କିସମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ମଞ୍ଜି ନାହିଁ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ମିଠା | ମଳଦ୍ୱାରର ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ | ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡିକ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପାଇଁ 85 ରୁ 90 ଦିନ ଲାଗେ |

  • W 19: ଏହି ବିବିଧତା ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରେ | ଶୁଖିଲା ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଏହାର ଫଳ ଉପରେ ହାଲୁକା ସବୁଜ ରେଖା ତିଆରି କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ମଳଦ୍ୱାର ଗା dark ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ସନ୍ଧାନରେ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ମିଠା ଅଟେ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 75 ରୁ 80 ଦିନ ଲାଗେ |

  • କାଶୀ ପିଟମ୍ବର: ଏହା ଏହିପରି | ଏହାର ଚୋପା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ମଳଦ୍ୱାରର ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ | ଏହାର ହାରାହାରି ଫଳର ଓଜନ 2.5। To ରୁ kg। Kg କିଲୋଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରୁ ପ୍ରାୟ 160 ରୁ 180 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫଳ ମିଳିଥାଏ |

  • ଅଲକା ଆକାଶ: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଫଳ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ମଳଦ୍ୱାର ଗୋଲାପୀ | ଏକର ଜମିରେ 36 ରୁ 40 ଟନ୍ ଫଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ଦୁର୍ଗାପୁର ମିଥା: ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇପ୍ ଅଛି | ଏହା ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଫଳ ପ୍ରତି ଏହାର ଓଜନ 6 ରୁ 8 କିଲୋଗ୍ରାମ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆପଣ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକାରର କିସମ ଚୟନ କରି ତରଭୁଜର ଏକ ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ତରଭୁଜ ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook