Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ତରଭୁଜର କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ କିସମ |

ତରଭୁଜର କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ କିସମ |

लेखक - Lohit Baisla | 18/2/2021

ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତରଭୁଜ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ତରଭୁଜ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ କିଛି ଭଲ କିସମର ତରଭୁଜ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରି ଆପଣ ତରଭୁଜରୁ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତରଭୁଜର କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ କିସମ ବିଷୟରେ |

  • ପଞ୍ଜାବ ସୁନହରୀ: ଏହି କିସମର ଫଳଗୁଡିକ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ, ଶୀଘ୍ର ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଫଳର ଚଟାଣ ମୋଟା ଏବଂ ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଏହି ବିଭିନ୍ନ ଫଳର ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ଅଧିକ | ଏଥିସହ, ଏହି ବିବିଧତା ପାଉଡର ମୃଦୁ ରୋଗ ଏବଂ କୋମଳ କଳଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧ କରେ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 65 ରୁ 75 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ |

  • ପୁସା ଶରାବତୀ: ଯଦି ଆପଣ ତରଭୁଜର ଶୀଘ୍ର ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି କିସମର ଚୟନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ | ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ସବୁଜ ରେଖା ଥାଏ ଏବଂ ମାଂସ କମଳା ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 800 ଗ୍ରାମ | ପେଟର ଲମ୍ବ 1.5 ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଯଦି ଆମେ ଉପଯୁକ୍ତ ମାଟି ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହା ନଦୀ କୂଳରେ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ସବୁଜ ମାଧୁର: ଏହି କିସମ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ପେଟର ଲମ୍ବ 2.5। 2.5 ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଫଳର ଆକୃତି ଗୋଲାକାର | ଫଳର ଡାଲି ହାଲୁକା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 1 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଏହି ବିଭିନ୍ନ ଫଳର ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା କମ୍ ଅଟେ | ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ଅମଳ 60 ରୁ 65 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ |

  • ଦୁର୍ଗାପୁର ମାଧୁର: ଏହି ପ୍ରକାରର ଫଳ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚାଷ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳର ଓଜନ 500 ରୁ 700 ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ | ଫଳର ଚର୍ମ ଚିକ୍କଣ ଏବଂ ଡାଲି ହାଲୁକା ସବୁଜ | ଫଳ ଖାଇବା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ରସଯୁକ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 65 ରୁ 70 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ତରଭୁଜ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତ cultiv ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବ ହାଇବ୍ରିଡ, ପୁସା ମାଧୁର, ଆରଏମ 43, ଏମଏଚ 3, ଆରଏନ 50, ଆର୍କା ଫ୍ଲାମିଙ୍ଗୋ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରର ତରଭୁଜ ଚାଷ କରି ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
खरबूजा की खेती के लिए इस तरह तैयार करें खेत
खरबूजा की खेती के लिए इस तरह तैयार करें खेत
संबंधित वीडियो -
खरबूजा की खेती की संपूर्ण जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook