Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର |

ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 25/6/2021

ଫଳ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଫସଲ ପାଇଁ ତୃଣକ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ | ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ଫସଲର ଅମଳ 30 ରୁ 40 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ | ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର |

  • କୋନୋ ୱେଡର୍: ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ଦୁଇଟି ରୋଟର୍, ଫ୍ଲୋଟ୍ ଏବଂ ଫ୍ରେମ୍ କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଯାହା ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ରୋଟର୍ cm ସେମି ପଛକୁ ଏବଂ ପଛକୁ, ଯାହାଫଳରେ ତୃଣକ ମୂଳରୁ ବାହାରି ଆସେ | ଭାସମାନ ଦ୍ୱାରା ଗଭୀରତା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ | କୋନୋ ତୃଣକ ପ୍ରାୟତ d ଧାନ ଫସଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଧାନ ଫସଲ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ, ଯାହା ଧାଡିରେ ବୁଣାଯାଇଥାଏ |

  • ଡିସ୍କ ହରୋ: ଏହା ଏକ ଆଧୁନିକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷେତକୁ ହଳ କରିବା ସହିତ ତୃଣକକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାକୁ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ରଖି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ତୃଣକକୁ କାଟି ମାଟିରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଏ |

  • ଚକ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍: ଏହି ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକରେ 1 କିମ୍ବା 2 ଚକ ଏବଂ 1 ଲମ୍ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍ ଅଛି | ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ମେସିନକୁ ପଛକୁ ଟାଣିବା ଦ୍ୱାରା ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୁଏ | ଏହି ଉପକରଣକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମାଟି ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ବ୍ଲେଡ୍, ଡାଇମେନ୍ସନାଲ୍ ହୋ, ସ୍ପାଇକ୍ ହାରୋ, ଟାଇନ୍ ଚାଷ ଇତ୍ୟାଦି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ଉପକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ମୂଳରୁ ତୃଣକକୁ କାଟି କିମ୍ବା ଅପସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ସହିତ ଘାସ ମଧ୍ୟ କାଟି ମାଟିରେ ଚାପି ହୋଇପାରେ |

ଏହି ଉପକରଣଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ, ତୃଣକ, ଘୋଡା, ବର୍ଚ୍ଛା ଏବଂ ସ୍ପେଡ୍, ପଶୁ ଚାଳିତ ତୃଣକ ଯନ୍ତ୍ର, ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଶକ୍ତି ତୃଣକ ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ହୋଇପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଡିସ୍କ ହାରୋ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ ଏଠାରେ |

  • ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ତୃଣକରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
इस विधि से करें सिंचाई, होगी पानी की बचत

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook