Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ, କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅଧିକ ଅମଳ ହେବ |

ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ, କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅଧିକ ଅମଳ ହେବ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 8/5/2021

ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ତେଲର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଗ୍ରୀଷ୍ମ in ତୁରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଚାଷ କରିବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମର ଚୟନ: ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ କିସମଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଅମଳ ଅନୁଯାୟୀ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଜୱାଲାମୁକି, KVSH 1, SH 3322, MSFH 4 ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ଚାଷ କରି ଆପଣ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଏହି କିସମର ଚାଷ ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 14 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ କରିପାରିବ |

  • ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ: ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆବଶ୍ୟକ | ତୃଣକରୁ ଅଧିକ ହେତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | ତୃଣକ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଏବଂ କ୍ଷେତର ମାଟି ମଧ୍ୟ ଭଜା |

  • ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନ ପ୍ରଣାଳୀ: କ୍ଷେତରେ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ଡ୍ରପ୍ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ଜଳ ସଞ୍ଚୟ କରେ ଏବଂ ଜଳସେଚନର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରେ |

  • ମୃତ୍ତିକା ଆବରଣ: ଫୁଲର ଭାରି ଭାର ହେତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଗଛରେ ପଡ଼ିବା ପ୍ରବୃତ୍ତି | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତନ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ | ଏହି କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରୁ ପ୍ରାୟ 10 ରୁ 15 ସେମି ଉଚ୍ଚତାରେ ମାଟି ମିଶାନ୍ତୁ |

  • ଦ୍ରବୀଭୂତ ସାରର ବ୍ୟବହାର: କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ କ୍ଷେତର ମାଟିରେ ସାର ମିଶାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜଳ ଦ୍ରବଣୀୟ ସାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ସାରକୁ ପାଣି ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସିଧାସଳଖ ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳକୁ ଯାଏ | ସାରର କମ୍ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରେ | ଏହା ସହିତ ଫସଲର ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମର ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀର ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀରୁ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सूरजमुखी की खेती से पहले जाने कुछ उन्नत किस्में
सूरजमुखी की खेती से पहले जाने कुछ उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook