Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସଫଳ କୃଷକ କାହାଣୀ |

ସଫଳ କୃଷକ କାହାଣୀ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 16/9/2020

ପ୍ରେମ୍ପାଲ୍ ଜିଙ୍କୁ ଭେଟ | ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଜଣେ କୃଷକ | ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସାମନପୁର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରେମଲ ଜୀଙ୍କର ac ଏକର ଜମି ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ମକା, ଆଳୁ, ଧାନ, ଗହମ ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ଚାଷ କରନ୍ତି |

ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି କୃଷି କରିବା ସତ୍ତ୍ these େ ଏହି ଉଚ୍ଚମାନର ମଞ୍ଜି, ଖତ, ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକ କିଣିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ | ଠିକ୍ ସମୟରେ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଅଭାବ ଏବଂ ନୂତନ ବ technology ଷୟିକ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ହେତୁ ପ୍ରେମ୍ପଲ୍ ଜି ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇନଥିଲେ | ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ medicines ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି, ବେଳେବେଳେ ଫସଲ ଭଲ ଥିଲା ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା |

ତା’ପରେ ସେମାନେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଭେଟିଲେ। ପ୍ରେମପାଲ ଜି ଗତ 1 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ଜଡିତ | ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରି ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଚାଷ, season ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଫସଲ ଚୟନ, ନୂତନ ଜ୍ଞାନକ technologies ଶଳ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଥାନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚମାନର କୃଷି ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦୋକାନକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ପ୍ରେମ୍ପାଲ୍ ଜି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟରେ ମଞ୍ଜି, ସାର, ସାର ଇତ୍ୟାଦି କିଣନ୍ତି | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ, medicines ଷଧ ଏବଂ କୀଟନାଶକ using ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହା ଏହାର ଫସଲକୁ ଅନେକ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। କୃଷି ବ scientists ଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ଏହି ସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ଫସଲର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ସେମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି |

ଏହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସହିତ ପ୍ରେମ୍ପଲ୍ ଜୀ ମଧ୍ୟ ଦେହତ୍ କିସାନ୍ ଆପ୍ ଠାରୁ ଉପଲବ୍ଧ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ପ୍ରେମ୍ପଲ୍ ଜି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି |

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସଫଳ କୃଷକ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା ସହଜ ହୋଇଛି, ତେବେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର କାହାଣୀ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ!

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
जनिए ओझा जी के बरे में
जनिए ओझा जी के बरे में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook