Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲରେ କୀଟନାଶକକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ |

ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲରେ କୀଟନାଶକକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 29/7/2021

ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ ତମାଖୁ କୀଟ, କଳା ପୋକ, ଧଳା ମାଛି, ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର କୀଟ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି କୀଟନାଶକ ଦ୍ so ାରା ସୋୟାବିନ ଫସଲରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ସୋୟାବିନ ଚାଷରେ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଯାହା ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ |

  • ତମାଖୁ କୀଟପତଙ୍ଗ: ଏହି କୀଟନାଶକ ରାତିରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦିନରେ ମାଟିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି | ସେମାନେ ପତ୍ରକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରି ସବୁଜ ପଦାର୍ଥ ଖାଆନ୍ତି | କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ସହିତ ଛୋଟ ଛିଦ୍ର ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କିଛି ସମୟ ପରେ ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପତ୍ର ଉପରେ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 180 ମିଲି ସ୍ପିନେଟରମ୍ 11.7 sc ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହି medicine ଷଧ ବଜାରରେ ପ୍ରତିନିଧୀ, ଲାର୍ଗୋ ଇତ୍ୟାଦି ନାମରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ 300 ଗ୍ରାମ ଥିଓଡିକାର୍ବ 75% ଡବ୍ଲୁପି (ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମ- ଲର୍ଭିନ କିମ୍ବା କେମଭିନ) ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରେ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି କୀଟ ପତ୍ରର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଲାଲ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଖସିଯାଏ | ମହିଳା କୀଟପତଙ୍ଗ ପତ୍ରର ତଳ ଭାଗରେ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 4 ରୁ 6 ଫେରୋମୋନ ଜାଲ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ଏକର ପିଛା 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ଦେଶ ହକ୍କୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର କୀଟ: ଏହି କୀଟମାନେ ଡାଳ, ଡାଳ ଏବଂ ଶାଖା ଭିତରେ ଛିଦ୍ର ତିଆରି କରନ୍ତି ଏବଂ ଭିତରେ ଟନେଲ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ 150 ମିଲି କ୍ଲୋରାଣ୍ଟ୍ରାନିଲିପ୍ରୋଲ 185 ଏସସି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • କଳା ଲେଡିଗବ: ଏହି କୀଟ ସୋୟାବିନର ଫୁଲ ଖାଏ | ଏହା ସହିତ, ଏହି କୀଟନାଶକ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ବିନ୍ସରେ ଶସ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 800 ଗ୍ରାମ ଆସେଫେଟ୍ 75 ଏସସି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | 10 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ସୋୟାବିନ ଫସଲରେ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକରୁ ସୋୟାବିନ ଫସଲକୁ ବ save ୍ଚାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सफेद मक्खियां कर सकती हैं फसल बर्बाद, ऐसे करें नियंत्रण
सफेद मक्खियां कर सकती हैं फसल बर्बाद, ऐसे करें नियंत्रण
संबंधित वीडियो -
सफेद मक्खियों पर नियंत्रण के सटीक उपाय

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook