Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସୋୟାବିନ ଚାଷରେ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ |

ସୋୟାବିନ ଚାଷରେ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 13/5/2020

ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲକୁ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲକୁ କିଛି ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

  • ଧଳା ମାଛି: ଏହି ମାଛି ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ପତ୍ରର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇଥାଏ | ଏହା ଫସଲ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରିଥାଏ | ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ, ଏକର ଜମିରେ 40 ଗ୍ରାମ ଥିମେଥୋକ୍ସମ୍ କିମ୍ବା 300 ମିଲି ଟ୍ରାଇଜୋଫୋସ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ବ୍ଲାକ୍ ଲେଡିବଗ୍: ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟ ସୋୟାବିନର ଫୁଲରେ ଖାଇଥାଏ ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡରେ ଶସ୍ୟ ସୃଷ୍ଟିକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 200 ମିଲି ଇନ୍ଦୋକ୍ସାକାର୍ 14.5 ଏସସି କିମ୍ବା 800 ଗ୍ରାମ ଆସେଫେଟ୍ 75 ଏସସି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ , ପୁନ days ସ୍ପ୍ରେ କରିବା 10 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ସବୁଜ ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କୀଟପତଙ୍ଗ: ଏହା ସୋୟାବିନ୍ ଫସଲର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପୋକ | ଏହା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପତ୍ର ଖାଇ ଉଦ୍ଭିଦକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି 333 ମିଲି ଇନ୍ଦୋକ୍ସାକାର୍ 15.8 ଇସି ସ୍ପ୍ରେ କରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର୍ ଫ୍ଲାଏ: ଏହି ମାଛିମାନେ ଗଛର ଡାଳରେ ଡାଳ ଏବଂ ଡାଳରେ ଟନେଲ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଶୁଖିଯାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଫୋରେଟ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ 150 ମିଲି କ୍ଲୋରାଣ୍ଟ୍ରାନିଲିପ୍ରୋଲ୍ 185 ଏସସି ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ |

  • ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ: କ୍ୱିନାଲ୍ଫୋସ୍ 300 ମିଲି କିମ୍ବା ଡିକ୍ଲୋରଭାସ୍ 200 ଏକର ଜମିରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ its ାରା ଯଦି ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ

  • ତମାଖୁ କୀଟନାଶକ: ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ମାଟିରେ 1.5 ଲିଟର ପାଣିରେ କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 ଇସି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ 800 ଗ୍ରାମ ଆସେଫେଟ୍ 57 ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, 10 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ପୁନ - ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋୟାବିନ ଫସଲ ପତ୍ର କାଟିବା କୀଟ, ରିଙ୍ଗ ବିଟଲ, ରାଇଜୋମ, ଲାଲ ସ୍ପାଇଡର, ବିହାର କାମ୍ବଲିଆ କୀଟନାଶକ (ସ୍ପିଲୋସୋମା ଓବଲିକା), ପୋଡ ବୋର କୀଟ ଇତ୍ୟାଦିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବୃତ୍ତ ଥାଏ।

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook