Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସୋରିଷ ଫସଲର ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା |

ସୋରିଷ ଫସଲର ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା |

लेखक - Lohit Baisla | 16/9/2020

ସୋରିଷ ଫସଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ରୋଗରେ ପତ୍ର ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ, ବିକଳ୍ପ, ଷ୍ଟେମ୍ ରଟ୍ ରୋଗ, ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ସୋରିଷରେ ରୋଗ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ପଦକ୍ଷେପ ଦେଖିପାରିବେ |

କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ

  • ଓଦା ପୋକ ରୋଗ: ଭୂତଳ ଅଂଶ ପ୍ରଥମେ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ | ଏହା ସହିତ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଶୁଖିବା ଏବଂ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନକୁ 8 ଗ୍ରାମ ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା ପାଉଡର ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ରୋଗ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କର | ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲରେ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ ମାନକୋଜେବ 75% @ 500 ଗ୍ରାମ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା | କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଲଗାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

  • ବିକଳ୍ପ ବ୍ଲିଟ୍ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ହେତୁ 70 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ବ୍ରାଉନ୍ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ରୋଗ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଷ୍ଟେମ୍ ଏବଂ ପୋଡରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ମନକୋଜେବକୁ%। %% ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ।

  • ଧଳା ଓଚର ରୋଗ: ପ୍ରାୟ 55 ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହି ରୋଗ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ caused ାରା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରେ ଧଳା କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଫୁଲା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ 0.2। %% ରିଡୋମିଲ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ପୋକ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ସୋରିଷ ଫସଲରେ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଷ୍ଟେମ୍ରେ ଦାଗ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳଗୁଡିକ କ୍ଷୟ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଲଗାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ବିହନ ପାଇଁ ରୋଗ ବିନା ସୁସ୍ଥ ସୁସ୍ଥ ମଞ୍ଜି ବାଛନ୍ତୁ | କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ 50% WP କିମ୍ବା ମାନକୋଜେବ୍ 75% WP @ 3 ଗ୍ରାମ ପାଣିରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सरसों की खेती के लिए इस प्रकार तैयार करें खेत
सरसों की खेती के लिए इस प्रकार तैयार करें खेत
संबंधित वीडियो -
सरसों की कुछ उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook