Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସୋରିଷ: କୀଟନାଶକ ଚୋବାଇବା ରୋକିବା |

ସୋରିଷ: କୀଟନାଶକ ଚୋବାଇବା ରୋକିବା |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 18/11/2020

ସୋରିଷ ଫସଲରେ ସାପ-ଶୋଷୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ସର୍ବାଧିକ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ 50 ରୁ 60 ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଶୋଷୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫସଲର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ସୋରିଷ ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ସପ୍-ଚୋବାଇ ପୋକର ଚିହ୍ନଟ, କ୍ଷତି ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ପଦ୍ଧତି ଦେଖିପାରିବେ |

  • ମହୁ: ଏହି କୀଟ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୋପା କିମ୍ବା ଅଲ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ହାଲୁକା ସବୁଜ-ହଳଦିଆ କୀଟମାନଙ୍କର ଲମ୍ବ 1 ରୁ 1.5 ମିମି | ଏହିପରି କୀଟନାଶକ ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲର ଡାଳ ତଳେ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଦେଖାଯାଏ | ସେମାନେ ଉଦ୍ଭିଦର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶରୁ ସପ୍ ଚୋବାଇ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ଏହାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପତ୍ର, ଫୁଲ ଏବଂ ଶାଖାଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ନଷ୍ଟ କର | ମହୋ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଧ ul ଲିଆ କୀଟ: ଏହି କଳା ରଙ୍ଗର କୀଟ ଉପରେ ନାଲି, ହଳଦିଆ ଏବଂ କମଳା ରଙ୍ଗର ଦାଗ ତିଆରି | ଏହି କୀଟନାଶକ ଫସଲ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଏବଂ ଅମଳ ସମୟରେ ଫସଲର କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ସେମାନେ ଉଦ୍ଭିଦର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶର ରସ ଚୋବାନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଧାରରୁ ଧଳା ଦେଖାଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ ବାଇଗଣରୁ ରସ ଚୋବାଇ ଶସ୍ୟରେ ତେଲର ପରିମାଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ସୋରିଷ ଫସଲକୁ ଜଳସେଚନ କର | ଜଳସେଚନ ଏହି କୀଟ ଏବଂ ଏହାର ଅଣ୍ଡାକୁ ମାରିଦିଏ | ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ 70 WS @ 5 g ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏକର କ୍ଷେତରେ 200 ଲିଟର ପାଣିରେ 200 ମିଲି ମାଲାଥିଅନ୍ 50 ଇସି ସ୍ପ୍ରେ କରି ହାସଲ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ମୋୟଲା: ଏହାକୁ ଲାହି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଲାହିର ବିସ୍ଫୋରଣ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ। ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ପତ୍ରରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ରସ ଚୋବାନ୍ତି, ଯାହା ଉଦ୍ଭିଦର ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ଏବଂ କମ୍ ପରିମାଣର ଲେମ୍ବୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଅମଳ କମିଯାଏ | ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ପ୍ରଭାବିତ ପତ୍ରକୁ କା and ଼ି ନଷ୍ଟ କର | 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 50 ମିଲି ଦେଶ ହକ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରି ମୋୟଲାକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା medicines ଷଧ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଶୋଷୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସୋରିଷର ଭଲ ଅମଳ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सरसों : कटुआ कीट से बचाव
सरसों : कटुआ कीट से बचाव
संबंधित वीडियो -
सरसों की पैदावार बढ़ाने की तकनीक

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook