Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସମନ୍ୱିତ ପୋକ: ଏହାକୁ ଏହିପରି ପରିଚାଳନା କରନ୍ତୁ |

ସମନ୍ୱିତ ପୋକ: ଏହାକୁ ଏହିପରି ପରିଚାଳନା କରନ୍ତୁ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 24/7/2021

ପନିପରିବା, ଫଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଅଛି | ଯାହା ଫସଲର ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଜରୁରୀ | ଅନେକ ଥର, ସଠିକ୍ ସୂଚନାର ଅଭାବ ହେତୁ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କୃଷି ଏବଂ ଫସଲର ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଯୋଗୁଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ପୋକ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

  • ଫଳ ମାଛି: ଫଳ ମାଛିର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ଛିଦ୍ର ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗର କୀଟନାଶକ ଫଳଗୁଡ଼ିକୁ ଭିତରୁ ଖାଇ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | ପ୍ରଭାବିତ ଫଳର ଆକାର ବିକୃତ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଫଳଗୁଡ଼ିକ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରଭାବିତ ଫଳଗୁଡିକୁ ଛଡ଼ାଇ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ | ଏକର ଜମିରେ 6-8 ଫେରୋମୋନ ଟ୍ରାପ ଲଗାନ୍ତୁ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ମି.ଲି ମାଲାଥିଅନ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | 8 ରୁ 10 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ପୁନ-ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ରସ ଚୋବାଇଥିବା କୀଟ: ଥ୍ରିପ୍ସ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ମହୋ, ଧ ul ଲିଆ କୀଟ, ମୋୟଲା ପରି କୀଟପତଙ୍ଗ ଗଛର ଚୋପାକୁ ନେଇ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | ମହୋ କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, 50 ଲିଟର ଦେଶ ହକ୍କୁ 150 ଲିଟର ପାଣିରେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଲାଲ୍ ସ୍ପାଇଡର୍: ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମିତ ହେତୁ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଏକ ଭଲ ୱେବ୍ ଦେଖାଯାଏ | ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ବାଦାମୀ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ପ୍ରଭାବିତ ଫଳର ଉପରିଭାଗ କଠିନ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ପୋକର ଜ bi ବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ, ଲିଟର ପାଣିରେ ନିମ୍ବସିଡିନ୍ କିମ୍ବା ନିମୋଲ ନେମଗୋଲ୍ଡ ପରି 2 ମିଲି ନିମ ଧାରଣକାରୀ କୀଟନାଶକ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ 3% ନିମ୍ ତେଲ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
माइट के प्रकोप पर नियंत्रण के अचूक उपाय

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook