Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଶୟତାନସୀ ଘାସର ଚମତ୍କାର ଗୁଣ ଅଛି |

ଶୟତାନସୀ ଘାସର ଚମତ୍କାର ଗୁଣ ଅଛି |

लेखक - Soumya Priyam | 18/12/2020

ସତ୍ୟନାଶି ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ଭାବିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଉ ଯେ ସମାନ ନାମ ଥିବା ଉଦ୍ଭିଦର ଭଲ ଗୁଣ କ’ଣ ହେବ? କିନ୍ତୁ ଏହାର ନାମର ବିପରୀତ, ଏହି ଉଦ୍ଭିଦରେ ଅନେକ medic ଷଧୀୟ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ | ଏହି ଉଦ୍ଭିଦରୁ ବାହାରୁଥିବା ପତ୍ର, ମୂଳ, ଏପରିକି ହଳଦିଆ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହି ଗୁଣଗୁଡିକ ହେତୁ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣକ୍ଷେତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଉପାୟରେ ଏହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ କରେ:

  • ଉଦ୍ଭିଦ ପତ୍ରର ରସ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ବାହାରୁଥିବା କ୍ଷୀରରେ ଅନେକ ଜୀବାଣୁ-ହତ୍ୟାକାରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଉପାଦାନ ଅଛି | ଯେକ Any ଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତ ଏହାର ରସ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଭଲ ହୋଇଯାଏ |

  • ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହା କୁଷ୍ଠ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ଏହାର ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହାର କ୍ଷୀର ଏକଜେମା, କୁଞ୍ଚନ, ଫୁଲା, ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ, ଚର୍ମ ଅଲସର୍ ଇତ୍ୟାଦି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ରସକୁ ଫୁଟିବା କିମ୍ବା କ୍ଷତରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଏହା ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ | ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ପତ୍ରର ଏକ ପେଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

  • ଯେକ any ଣସି ପ୍ରକାରର ଚକ୍ଷୁ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର କ୍ଷୀରକୁ ଗୋଲାପ ଜଳ କିମ୍ବା ଘି ସହିତ ମିଶାଇ ଏହାକୁ କାଜଲ ପରି ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିର ଶୁଷ୍କତା, ଗ୍ଲୁକୋମା, ଆଖିର ଲାଲତା, ଫୁଲା, ରାତିର ଅନ୍ଧତା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇପାରେ |

  • ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବାରେ ଶୟତାନାଶି ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | 10 ଗ୍ରାମ ଘିରେ 3 ରୁ 5 ମିଲି କ୍ଷୀର ଶୟତାନସୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

  • ରିଙ୍ଗୱର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହାର ତାଜା ପତ୍ରକୁ ଫୁଟାଇ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସେହି ପାଣିରେ ଧୋଇ, ରିଙ୍ଗୱର୍ମ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ |

  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଡନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ପାଟି ଘା ’, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଧଳା ଦାଗ, ନାକ ଏବଂ କାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଜଣ୍ଡିସ, ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ଏହା ଦ୍ୱାରା ମଶାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତଡ଼ି ଦିଆଯାଇପାରେ |

ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ :

  • କ୍ଷତିକାରକ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମଞ୍ଜି ଅତ୍ୟଧିକ ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ | ତେଣୁ ଏହାକୁ କେବଳ ଶରୀରର ବାହ୍ୟ ଅଂଶରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ମ seeds ୍ଜି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ |

  • ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଭର୍ମିସେଲି ଉଦ୍ଭିଦ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | ଏହିପରି ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦେହତ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सत्यानाशी घास : नियंत्रण के उपाय
सत्यानाशी घास : नियंत्रण के उपाय
संबंधित वीडियो -
खरपतवार हटाने की मशीन

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook