Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଶୁଖିଲା ପାଦକୁ ସବୁଜ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟ |

ଶୁଖିଲା ପାଦକୁ ସବୁଜ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 20/8/2021

ଆଜିକାଲି ଉଦ୍ୟାନର ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ବ growing ୁଥିବା ଧାରାକୁ ଦେଖିଲେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଆମ ଘରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାନ୍ତି | ବେଳେବେଳେ ଆମେ ନର୍ସରୀରୁ ସୁସ୍ଥ ଉଦ୍ଭିଦ ଆଣିଥାଉ କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ iling ାଳିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି | ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ପରି ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଯଦି ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନ ଦିଆଯାଏ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଯାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବଗିଚା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ iling ାଳିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଉଦ୍ଭିଦ ଗୁଡ଼ିକର କାରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା |

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଲା କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | କିଛି ପତ୍ର ଶୁଖିବା ହେତୁ ଆମେ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଶୁଷ୍କ ବୋଲି ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି କିଛି ପତ୍ର ସବୁଜ କିମ୍ବା ଶାଖା ଏବଂ ଡାଳ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖି ନଥାଏ ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିବ |

  • ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ: କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗର କାରଣ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଶକୁ କାଟି ଅଲଗା କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ଫଙ୍ଗିସାଇଡ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଛେଦନ: ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଅନ୍ୟ ଶୁଖିଲା ଅଂଶ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଲା ପତ୍ର ଏବଂ ଶାଖା ଅଲଗା କରନ୍ତୁ | ଅବଶ୍ୟ, ଉଦ୍ଭିଦର ଶୁଖିଲା ଅଂଶ ଅମଳ କରିବା ସମୟରେ, ଷ୍ଟେମ୍କୁ ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରୁ ଅତି କମରେ 5 ସେମି ଉଚ୍ଚତାରେ କାଟନ୍ତୁ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ଡାଳଗୁଡ଼ିକରୁ ନୂତନ ଶାଖା ଏବଂ ପତ୍ର ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

  • ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳସେଚନ: ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ଉଦ୍ଭିଦ ଶୁଖିଯାଏ | ମାଟି ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ | ଯଦି ମାଟିର ଉପର ସ୍ତର ଶୁଖିଲା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତାର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ | ତେଣୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନରେ କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ଜଳର ଅଭାବ: ବେଳେବେଳେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଧାରରୁ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରି ବାଦାମୀ ହୋଇଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଧାରରୁ ଟିକେ ଫାଟିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଜଳ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଭଲ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ହାଣ୍ଡିରେ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ହାଣ୍ଡି ତଳେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଗାତରୁ ପାଣି ବାହାରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଣ୍ଡିକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ |

  • ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ: ସୁସ୍ଥ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଯତ୍ନ ନେବାବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଘର ଭିତରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଅଳଙ୍କାର ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଅଧିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଓଦା ହୋଇଯାଏ |

  • ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯୋଗାଣ: ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଦୁର୍ବଳ ଓ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗୋବର ଖତ, କମ୍ପୋଷ୍ଟ ଖତ, ଭର୍ମିକମ୍ପୋଷ୍ଟ, ନାଇଟ୍ରୋଜେନ, ଫସଫରସ୍, ପୋଟା, ଜିଙ୍କ, ଗନ୍ଧକ, ଲୁହା ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ |

  • ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପୁନ - ପ୍ରତିରୋପଣ: ବେଳେବେଳେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେର ଛୋଟ ହାଣ୍ଡିରେ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ହୁଏ | ସ୍ଥାନ ଅଭାବ ହେତୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଜଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅଟକାଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକୁ ବଡ଼ ହାଣ୍ଡି କିମ୍ବା ଶଯ୍ୟାରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

  • ମୃତ୍ତିକା ପରିବର୍ତ୍ତନ: ପ୍ରତି ମାସରେ ହାଣ୍ଡିର ମାଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ତୃଣକ ଅଭାବରୁ ମାଟି କଠିନ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମାଟିର ଜଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଶୋଷଣ କରିବାର କ୍ଷମତା କମିଯାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାଣ୍ଡିର ମାଟି କିଛି ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ | ବିଛଣାରେ ତୃଣକ କର |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
अगस्त महीने में किए जाने वाले कृषि कार्य
अगस्त महीने में किए जाने वाले कृषि कार्य
संबंधित वीडियो -
वर्षा के मौसम में करें इन फसलों की खेती, होगा अधिक मुनाफा

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook