Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ |

ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ |

लेखक - Lohit Baisla | 20/1/2021

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ସଂରକ୍ଷଣ | କୃଷି ସହିତ ଜଡିତ କୃଷକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣର ସଠିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | ସୂଚନା ଅଭାବରୁ କୃଷକଙ୍କ ଶସ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ କହୁଛୁ |

  • ଫସଲ ଅମଳ କରିବା ପରେ ସେଗୁଡିକ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଫସଲ ଅମଳ ପରେ ଏହାକୁ ଖରାରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

  • ଯଦି ମିଲେଟ, ଗହମ, ମକା, ଜୋୱାର ଇତ୍ୟାଦି ଅଖା ଭିତରେ ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି, ତେବେ ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଖାକୁ 1% ମାଲାଥିଅନ୍ ଦ୍ରବଣରେ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଅଖାଗୁଡ଼ିକୁ 5 ରୁ 6 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ | ଏହା ଦ୍ various ାରା ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ।

  • ଧାନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ପରେ ଗୋଦାମରେ ରଖନ୍ତୁ | ଯଦି କୋଠରୀରେ ଫାଟ ବା ଆର୍ଦ୍ରତା ଥାଏ, ତେବେ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

  • ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ 2 ରୁ 3 ପ୍ରତିଶତ ଜିଙ୍କ ଫସଫାଇଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଷ୍ଟୋର ହାଉସରେ ରେଟ୍ ବିଲ୍ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଷ୍ଟୋର ହାଉସର ୱିଣ୍ଡୋରେ ଏକ ଭଲ ଜାଲ ରଖନ୍ତୁ |

  • ଭୂମିରେ ଶସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଖା ରଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଅଖାଗୁଡ଼ିକ କାନ୍ଥ ସହିତ ଲାଗି ନାହିଁ | କାନ୍ଥ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହେଲେ, ଶସ୍ୟ ଆର୍ଦ୍ରତା କାରଣରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |
0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
जनवरी महीने के अंत में किए जाने वाले कृषि कार्य
जनवरी महीने के अंत में किए जाने वाले कृषि कार्य
संबंधित वीडियो -
2021 में कैसा रहेगा चने का भाव?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook