Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଗରମ ପବନରୁ ଏହି ଉପାୟରେ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଗରମ ପବନରୁ ଏହି ଉପାୟରେ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

लेखक - Lohit Baisla | 7/5/2021

ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଫସଲର ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫସଲକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଗରମ ପବନରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ଆପଣ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଏଠାରୁ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଉପାୟ ଦେଖନ୍ତୁ |

  • ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳସେଚନ: ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଗରମ ପବନ ଏବଂ ଉତ୍ତାପରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ହାଲୁକା ଜଳସେଚନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଜଳସେଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ଫସଲ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଜଳସେଚନ ସକାଳ 5 ଟାରୁ 10 ଟା ଏବଂ କେବଳ 5 ଟା ପରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

  • ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନ: ଗ୍ରୀଷ୍ମ during ତୁରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆର୍ଦ୍ରତା ଅଭାବରୁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ w ିଟିପିଟିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | ଜଳସେଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ ସିଧାସଳଖ ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚେ | ଏହା ସହିତ ଏହା ଜଳକୁ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିଥାଏ |

  • ମଲଚିଂର ପ୍ରୟୋଗ: ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ କ୍ଷେତର ମାଟି ଶୀଘ୍ର ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଆର୍ଦ୍ରତାର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, କ୍ଷେତରେ ମଲଚିଂ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରଖେ |

  • ତୃଣକ-ତୃଣକ: କିଛି ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ କ୍ଷେତରେ ତୃଣକ ଏବଂ ହୋଇଙ୍ଗ୍ କର | ଏହି କାରଣରୁ କ୍ଷେତର ମାଟି ଭଜା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିଥାଏ |

  • ଗରମ ପବନର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ: ଗରମ ପବନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ମକା, ନାପିଅର୍ ଘାସ ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ ଗରମ ପବନକୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ବନ୍ଦ କରିହେବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଫସଲ ଉପରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଗରମ ପବନ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗରୁ ସହଜରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
जलवायु में परिवर्तन का फसलों पर असर
जलवायु में परिवर्तन का फसलों पर असर
संबंधित वीडियो -
चंदन की खेती में कितनी लागत एवं कितना मुनाफा?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook