Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 5/9/2021

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଅନେକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏକାଧିକ ଫସଲ ବୁଣିବା / ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହା ସହିତ ଖତ ଏବଂ ସାର ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଫସଲରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ | ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଫସଲରେ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏକ ଉତ୍ତମ ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ, ଏହି ସମୟରେ ଫସଲରେ କରାଯାଇଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

  • ସୋୟାବିନ୍: ଏହି ସମୟରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଶସ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଶସ୍ୟ ଗଠନ ସମୟରେ କ୍ଷେତରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ହାଲୁକା ଜଳସେଚନ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟମିତ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ସୋରିଷ: ଏହି ସମୟ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କିସମର ସୋରିଷ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 2 ରୁ 2.5 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ଥିରାମ 2.5। 2.5 ଗ୍ରାମ ସହିତ ବିହନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ମକା: ମେ-ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ମକା ପାଚିଗଲେ, ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ଏବଂ ଖରାରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ | ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ଫସଲ ଏହି ସମୟରେ ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର ସଂକ୍ରମଣରେ ଅଧିକ ପ୍ରବୃତ୍ତ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଏକର ଫସଲ ପାଇଁ 150 ଲିଟର ପାଣିରେ 15 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇଥର 50 ମିଲି କଣ୍ଟ୍ରି କଟର ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଟମାଟୋ: ଏହି ସମୟ ଟମାଟୋ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଯଦି ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଟମାଟୋ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହୋଇଛି ତେବେ ପ୍ରତିରୋପଣର 25 ରୁ 30 ଦିନ ପରେ ୟୁରିଆ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
सितंबर महीने में करें इन फसलों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook