Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କର, ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କର, ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ |

लेखक - Lohit Baisla | 11/9/2021

ପନିପରିବା ଚାଷ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ମାସରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପନିପରିବା ଚାଷ କରାଯାଏ | ପନିପରିବା ଚାଷରୁ ଲାଭ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବିଭିନ୍ନ asons ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଚାହିଦା ଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଏହି ମାସରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପନିପରିବା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

  • କ୍ୟାପସିକମ୍: ବର୍ଷରେ 3 ରୁ 4 ଥର କ୍ୟାପସିକମ୍ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଧାଡିରେ ବୁଣନ୍ତୁ | ସମସ୍ତ ଧାଡି ମଧ୍ୟରେ 10 ସେମି ଦୂରତା ରହିବା ଉଚିତ୍ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 2.5 ଗ୍ରାମ ଥିରାମ ସହିତ ବିହନ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ, ଏହାର ଚାଷ ବହୁ ପରିମାଣର ଜ organic ବ ପଦାର୍ଥ ସହିତ ବାଲୁକା ମାଟିରେ କରାଯିବା ଉଚିତ |

  • ପାଳଙ୍ଗ: ଶାଗୁଣାର ଭଲ ଫସଲ ପାଇବାକୁ, ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଡ୍ରେନେଜ୍ ସହିତ ବାଲୁକା ମାଟିରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 6 ରୁ 8 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଫସଲର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 3 ରୁ 4 ସପ୍ତାହ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ପରେ, ପ୍ରତି 15 ରୁ 20 ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଏହାକୁ 6 ରୁ 8 ଥର ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

  • En େଙ୍କାନାଳ: ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ en େଙ୍କାନାଳ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ମେ ମାସରେ ବୁଣାଯାଏ | ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ରବି ଏବଂ ଖରିଫ asons ତୁରେ en େଙ୍କାନାଳ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଏ | ସାଧାରଣ en େଙ୍କାନାଳ ଚାଷ ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଏଥି ସହିତ, ଏକର ଜମିରେ କାସୁରୀ ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ଚାଷ ପାଇଁ 4 ରୁ 6 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ |

  • ଟମାଟୋ: ଏକର କ୍ଷେତରେ ଟମାଟୋ ଚାଷ ପାଇଁ 150-200 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏକର ଜମିରେ 60 ରୁ 80 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜିରେ 2 ଗ୍ରାମ କାପଟନ୍ କିମ୍ବା 5 ଗ୍ରାମ ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା ସହିତ ବିହନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ବ୍ରିନଜାଲ: ଆଳୁ ପରେ ଆମ ଦେଶରେ ବ୍ରଜଲ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନିପରିବା | ଅଣ୍ଡାଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଆକାରରେ ଆସିଥାଏ | ଏହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମାଟିରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ, ଏହାକୁ ଜ organic ବ ପଦାର୍ଥ ଧାରଣ କରିଥିବା ବାଲୁକା ମାଟିରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

  • ଚିଲି: ଚିଲିକୁ ବର୍ଷସାରା ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | 18 ରୁ 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ତାପମାତ୍ରା ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 500 ରୁ 600 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ବିହନଗୁଡିକ ନର୍ସରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ 25 ରୁ 35 ଦିନ ଲାଗେ |

  • ଫୁଲକୋବି: ଏହି ସମୟ ଫୁଲକୋବି ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ମଞ୍ଜି ଜମା କରିବା ପାଇଁ ଭଜା ମାଟି ଆବଶ୍ୟକ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 240 ରୁ 280 ଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଫୁଲକୋବି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଫଙ୍ଗଲ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ସହିତ ବିହନ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 3 ଗ୍ରାମରେ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

  • ଗାଜର: ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ସ୍ୱଦେଶୀ କିସମର ଗାଜର ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ୟୁରୋପୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଦେଶୀ କିସମଗୁଡିକ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବୁଣାଯାଏ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 4 ରୁ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ, ଏହାକୁ ହାଲୁକା ମାଟି ଏବଂ ବାଲୁକା ମାଟିରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

  • ମୂଳା: ମୂଳା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଥଣ୍ଡା ଜଳବାୟୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୂଳା ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବୁଣାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ମୂଳା ଚାଷ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କିସମ ଅନୁଯାୟୀ 2 ରୁ 4 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ | ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ସହିତ 2.5 ଗ୍ରାମ ତିରାମ ସହିତ ବିହନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
सितंबर महीने में किए जाने वाले कुछ प्रमुख कृषि कार्य
सितंबर महीने में किए जाने वाले कुछ प्रमुख कृषि कार्य
संबंधित वीडियो -
सितंबर महीने में करें इन फसलों की खेती

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook