Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସବୁଜ ମଟର କିସମ ବୃଦ୍ଧି |

ସବୁଜ ମଟର କିସମ ବୃଦ୍ଧି |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 13/9/2020

ମଟରର ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ କିସମ ବାଛିବା ଆବଶ୍ୟକ | ମଟରର ଅମଳ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ କିସମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି season ତୁରେ ମଟର ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଠାରୁ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମର ମଟର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ମଟର କିସମ |

  • ପୁଷା ଭରତ: ଏହି ବିବିଧତା 2001 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ | ଏକର ଜମିରେ 6 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ | ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ବିହନ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 100 ଦିନ ପରେ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହି ବିବିଧତା ପାଉଡର ମୃଦୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ |

  • ପୁଷା ଶ୍ରୀ: 2013 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରକାର ଉତ୍ତର ଭାରତର ସମତଳ ଭୂମିରେ ଶୀଘ୍ର ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ବିହନ ବୁଣିବାର 50 ରୁ 55 ଦିନ ପରେ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୋଡ 6 ରୁ 7 ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରେ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ 20 ରୁ 21 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ସବୁଜ ବାଇଗଣ ମିଳିଥାଏ |

  • ପୁସା ପନ୍ନା: 2001 ରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିବିଧତା ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହା ଶୀଘ୍ର ବ growing ୁଥିବା କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 90 ଦିନ ପରେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଆରକାଲ୍: ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା 50 ରୁ 60 ସେମି | ଏକର ଜମିରେ 26 ରୁ 28 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଟର ଅମଳ ହୁଏ |

  • ହିସାର ହରିତ୍ (PH1): ପ୍ରଥମେ ପୋଡା ଅମଳ କରିବାର 70 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ପୋଡ଼ାର ଆକାର ଲମ୍ବା ଏବଂ ପୋଡ଼ଗୁଡ଼ିକ ଶସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ଅମଳ 30 ରୁ 35 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ |

  • ବାୟୋସିଡ୍ P10: ଏହା ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୋଡରେ 9 ରୁ 11 ଶସ୍ୟ ଥାଏ | ବିହନ ବୁଣିବାର 65 ରୁ 75 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୋଡା ଅମଳ କରାଯାଇପାରେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମଟର ଅଛି, ଯାହାକୁ ଚାଷ କରି ଆପଣ ଏକ ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବୋନେଭିଲ୍, ଆଜାଦ ମଟର 1, କାଶୀ ଉଦୟ (VRP 6), କାଶୀ ଶକ୍ତି (VRP 7) ଆର୍ଲି ବ୍ୟାଜର୍, ଜବାହର ମାତାର, ଏନପି 29, ପନ୍ତ ମାତାର 155, ବିବେକ ମଟର 8 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मटर:डावनी मिल्डेव/कोमल आसिता
मटर:डावनी मिल्डेव/कोमल आसिता

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook