Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା cow ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ |

ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା cow ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 19/1/2021

ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆମ ଦେଶରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଗା ow ଏବଂ ବଳଦ ପାଳିତ | ଯଦି ଆପଣ ପଶୁପାଳନ ବ୍ୟବସାୟରେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରୁ ଆପଣ ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା cow ର କେତେକ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଜାତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଏହା ସହିତ, ଏଠାରୁ ଆପଣ ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା cow ର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ଆଦିବାସୀ ଗା cow କୁ କିପରି ଚିହ୍ନିବେ?

ଏକ ଦେଶୀ ଗା cow କୁ ଚିହ୍ନିବା ବହୁତ ସହଜ | ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା cow ପ୍ରଜାତିର ହମ୍ପସ୍ ଅଛି | ଯଦି ଗୋଟିଏ ଗା cow ର ହମ୍ପ ଅଛି, ତେବେ ବୁ that ନ୍ତୁ ଯେ ସେହି ଗା cow ହେଉଛି ଏକ ଆଦିବାସୀ ଗା cow ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା ow ର କିଛି ଉନ୍ନତ ପ୍ରଜାତି |

  • ଗିର୍ ପ୍ରଜାତି: ଏହି ଗା cow ର ଉତ୍ପତ୍ତି ଗୁଜରାଟର ଗିର୍ ନାମକ ଏକ ଜଙ୍ଗଲରେ ଅଛି | ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ମିଳିବା ହେତୁ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ନାମ ଜଙ୍ଗଲ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ବିବିଧତା ସ୍ୱଦେଶୀ ଗା cow କିସମ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଦୁଗ୍ଧ ଗା cow ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଗା cow ପ୍ରତିଦିନ 50 ରୁ 80 ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ | ଅଧିକ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ହେତୁ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ରହିଛି | ଏହି ପ୍ରକାର ଗା cow ସାଧାରଣତ Israel ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲରେ ପାଳିତ ହୁଏ |

  • ସାହିୱାଲ ପ୍ରଜାତି: ଏହା ହେଉଛି ଆଦିବାସୀ ଗା cow ର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଜାତି | ଏହି ପ୍ରକାର ଗା cow ମୁଖ୍ୟତ Hary ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଗା cow ବର୍ଷକୁ 2,000 ରୁ 3000 ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ | ଥରେ ଜଣେ ମାତା ହୋଇଗଲେ, ଏହି ଗା cow ପ୍ରାୟ 10 ମାସ ପାଇଁ କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ |

  • ଲାଲ୍ ସିନ୍ଧି ପ୍ରଜାତି: ଏହି ପ୍ରକାର ଗା cow ଲାଲ ରଙ୍ଗର | ଏହି ପ୍ରକାରର ଗା cow ବର୍ଷକୁ 2,000 ରୁ 3000 ଲିଟର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ କରେ | ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଗା cow ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ସିନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

  • ହରିୟାନଭି ପ୍ରଜାତି: ଏହି ଧଳା ରଙ୍ଗର ଗା cow ମୁଖ୍ୟତ Hary ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ମିଳିଥାଏ | ଗା cows ର କ୍ଷୀର ଭଲ, ଏହା ସହିତ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଷଣ୍ .ମାନେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ କାମ କରନ୍ତି |

  • ରଥୀ ପ୍ରଜାତି: ଅଧିକ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ହେତୁ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଗା cows ମାନେ ପାଳିତ ହୁଅନ୍ତି | ଗୋଟିଏ ଗା cow ପ୍ରତିଦିନ 6-8 ଲିଟର କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ କରେ | ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଗା ow ରାଜସ୍ଥାନର ଗଙ୍ଗା ନାଗର, ବିକାନେର୍ ଏବଂ ଜ is ସଲମର୍ ପରି କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଦୟାକରି ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅନ୍ୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook