Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ପନିପରିବା ଚାଷ: ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା |

ପନିପରିବା ଚାଷ: ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା |

लेखक - Lohit Baisla | 14/5/2021

ଆମର ଦ daily ନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ପନିପରିବା ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ପାଇଥାଏ | ପନିପରିବା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲ ବଦଳରେ କୃଷକମାନେ ପନିପରିବା ଚାଷ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଅନେକ ପନିପରିବା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଗହମ, ଧାନ, ମକା ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ଅପେକ୍ଷା ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ | ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

ପନିପରିବା ଫସଲକୁ ମୁଖ୍ୟତ four ଚାରି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ | ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ପନିପରିବା, ଛୋଟ ଉଦ୍ଭିଦ ପନିପରିବା, ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଏବଂ ଭୂତଳ ପନିପରିବା |

  • ଦ୍ରାକ୍ଷାରସ ପନିପରିବା: ଏଥିରେ ଗୁଣ୍ଡ, ଲୁଫା, କଖାରୁ, ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ, ପାରୱାଲ, କୁଣ୍ଡ୍ରୁ, କାକୁଡି, କାକୁଡି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସେଗୁଡିକ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ମେ ମାସରେ ବୁଣାଯାଏ | ଏହି ପନିପରିବାଗୁଡିକର ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ଭୂମିରେ ବିସ୍ତାର କରି ବ ows େ | ଭଲ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ, ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପନିପରିବାଗୁଡିକ ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଭୂତଳ ପୋକ ଏବଂ ରୋଗର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ। ଦ୍ରାକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ର କ୍ଷେତରେ କିମ୍ବା କିଛି କାଠ ସାହାଯ୍ୟରେ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରିବ |

  • ଛୋଟ ଉଦ୍ଭିଦ ସହିତ ପନିପରିବା: ଏଥିରେ କଦଳୀ, ଟମାଟୋ, ଚକ୍ରା, କୋବି, ଚିଲି, କୋବି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ପନିପରିବାରେ ଫଳ ବୋରର ପୋକ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ପନିପରିବାକୁ ଫଳ ବୋରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, 5 ରୁ 10 ମିଲି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କଟର ସହିତ ମିଶ୍ରିତ 15 ଲିଟର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଛୋଟ ପନିପରିବା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ହ୍ୟୁମସ୍ ରୋଗର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ସହିତ ବିହନ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 3 ଗ୍ରାମରେ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଫଳ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଶକୁ କ୍ଷେତରୁ ବାହାର କରି ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ |

  • ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା: ଏଥିରେ ଶାଗୁଣା, ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ଧନିଆ, ମେଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ପନିପରିବାଗୁଡିକର ମଞ୍ଜି ଛୋଟ, ତେଣୁ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତରେ ମାଟି ଭଲ କରିଦିଅ | ଭଜା ମାଟିରେ ବିହନ ଭଲ ଜମା ହୁଏ | ଅନେକ ଥର କୃଷକମାନେ ଏହି ପନିପରିବା ଛିଞ୍ଚିବା ପ୍ରଣାଳୀରେ ବୁଣନ୍ତି | ସିଞ୍ଚନ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ owing ାରା ବିହନ ଅଧିକ ପରିମାଣର ମଞ୍ଜି ଆବଶ୍ୟକ କରିବା ସହିତ ଜଳସେଚନ ଏବଂ ତୃଣକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହୁଏ | ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ |

  • ଭୂତଳ ପନିପରିବା: ଏଥିରେ ଆଳୁ, ପିଆଜ, ରସୁଣ, ମୂଳା, ଗାଜର, ବିଲାତି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଥରେ କ୍ଷେତର ଗଭୀର ହଳ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା କ୍ଷେତର ମାଟିକୁ ଭଜା କରିଦେବ | ମୂଳ ବିସ୍ତାର ଏବଂ କଦଳୀ ବିକାଶ ଭଜା ମାଟିରେ ଭଲ | ଭୂତଳ ପନିପରିବାର ଟ୍ୟୁବର୍ ଆକାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବୋରନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
इस विधि में तैयार करें नर्सरी में सब्जियों के स्वस्थ पौधे

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook