Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ପିଆଜକୁ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

ପିଆଜକୁ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 4/5/2020

ଆମ ଦେଶରେ ପିଆଜ ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପନିପରିବା | ଏହାର ସ୍ୱାଦ ବ to ାଇବା ପାଇଁ ପିଆଜରେ ଯେକ vegetable ଣସି ପନିପରିବାରେ ମିଶାଯାଇପାରିବ | ପିଆଜରୁ ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଫସଲରେ କିଛି କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ |

  • ଜ୍ୱର ରୋଗ: ବେସିକିନାରିୟମ୍ ନାମକ ଏକ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ This ାରା ଏହି ରୋଗ ହୁଏ। ଏହି ରୋଗରେ ପତ୍ର ଜଳିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଜ୍ୱର ଜନିତ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ Dithane M45 ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଉଦ୍ଭିଦ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ w ାଳିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ, ବିହନ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 2 ଗ୍ରାମ ଥିରାମ%। %% ସହିତ ବିହନ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

  • ବାଇଗଣୀ ଦାଗ: ଏହା ଏକ ଫଙ୍ଗଲ୍ ରୋଗ, ଯାହା ଆଲଟେରିଆ ପୋରାଇ ନାମକ ଏକ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗରେ ଧଳା, ନାଲି ଏବଂ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଟ୍ୟୁବର୍ କ୍ଷୟ ହୁଏ |

  • ନରମ ପବସେଣ୍ଟ୍ ଆସିତା: ପତ୍ରରେ ହଳଦିଆ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଟ୍ୟୁବରର ଆକାର ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନକୁ 2.5 ଗ୍ରାମ କପଟନ୍ କିମ୍ବା ଥିରାମ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 2.5 ଲିଟର ପାଣିରେ 2.5 କିଲୋଗ୍ରାମ ଇଣ୍ଡୋଫିଲ M45 ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ପିଆଜ ଫ୍ଲାଏ (ମ୍ୟାଗଗଟ୍): ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟ ପିଆଜର ଷ୍ଟେମ୍ କୁ ବିଦ୍ଧ କରି ନରମ ଅଂଶରେ ଖାଇଥାଏ ଏବଂ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହ ages ୍ଚାଏ | ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି କ୍ଷେତରେ 600 ଲିଟର ପାଣିରେ ସାଇପରମେଣ୍ଟ୍ରିନ୍ 0.15 ପ୍ରତିଶତ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ପିଆଜ ଫସଲକୁ ରିଜ୍କାର ଲାର୍ଭା, ତମାଖୁ ଲାର୍ଭା, କଳା ମୃଦୁ, ଗର୍ଭାଶୟ କ୍ଷୟ , ଜୀବାଣୁ ମୃଦୁ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
प्याज:थ्रिप्स/ रस-चूसक कीट
प्याज:थ्रिप्स/ रस-चूसक कीट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook