Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ପିଆଜ ଫସଲକୁ ଏହି ଉପାୟରେ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

ପିଆଜ ଫସଲକୁ ଏହି ଉପାୟରେ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

लेखक - Soumya Priyam | 3/4/2021

ଶୋଷୁଥିବା ପୋକ ପିଆଜ ଫସଲ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ | ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକର ଅମଳ ଦ୍ yield ାରା ଅମଳ ହ୍ରାସ ହୁଏ | ଯଦି ଆପଣ ପିଆଜ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଫସଲକୁ ଏଠାରୁ ଥ୍ରିପ୍ସ ଏବଂ ମାଇଟ୍ ପରି କୀଟନାଶକ ଚୋବାଇବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ଉପାୟ ଦେଖନ୍ତୁ |

  • ଥ୍ରିପ୍ସ: ଏହି କୀଟଗୁଡ଼ିକ ଧଳା, ବାଦାମୀ କିମ୍ବା ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର | ସେମାନଙ୍କର ଆକାର 1 ରୁ 2 ମିମି ଲମ୍ବ ଅଟେ | ସେମାନେ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣର କୋମଳ ପତ୍ରର ରସ ଚୋବାନ୍ତି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ପତ୍ରରେ ଧଳା ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଟ୍ୟୁବର୍ ଆକାରର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 4 ରୁ 5 ଟି ଷ୍ଟିକି ଫାଶ ଲଗାନ୍ତୁ | ଥ୍ରିପ୍ସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, 50 ଲିଟର ଦେଶ ହକ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ 15 ଲିଟର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, 15 ଲିଟର ପାଣିରେ 5 ମିଲି ଇମିଡାକ୍ଲୋପ୍ରିଡ୍ ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ମାଇଟ୍: ଆକାରରେ ଛୋଟ, ଏହି କୀଟ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକର ସପ୍ ଚୋବାଇ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଯେତେବେଳେ ମାଇଟ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ, ପତ୍ରରେ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ମାଇଟ୍ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 1 ମିଲି ଡିମିଥୋଏଟ୍ 30 EC ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିମ୍ ତେଲ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ପିଆଜ ଫସଲକୁ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
आने वाले कुछ महीनों में कैसा होगा प्याज का भाव?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook