Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣର କଦଳୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ |

ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣର କଦଳୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 7/2/2021

କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ଏବଂ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟୁବରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନେକ drugs ଷଧ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଏହା ସତ୍ତ୍, େ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଟ୍ୟୁବରର ଆକାର ଅନେକ ଥର ବଡ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଟ୍ୟୁବରର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

  • ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଷ୍ଟାର୍ଟର: ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ 8 କିଲୋଗ୍ରାମ ଦେଶ ଷ୍ଟାର୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଫସଲକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଫଳ ଏବଂ ଫୁଲର ସଂଖ୍ୟା ବ .ିଥାଏ | ଏହା ଆଳୁ ଟ୍ୟୁବରର ଆକାର ଏବଂ ଅମଳ ମଧ୍ୟ ବ increases ାଇଥାଏ |

  • କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍: ବୁଣିବାର 50 ରୁ 60 ଦିନ ପରେ ଫସଲରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା ମୂଳକୁ ଗଭୀର କରିବ ଏବଂ ଟ୍ୟୁବରର ବୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ଏକର ଜମିରେ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ କ୍ୟାଲସିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଲଗାନ୍ତୁ | ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ପରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ବୋରନ୍: ବୋରନ୍ ବ୍ୟବହାର ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ କଦଳୀ ଆକାର ମଧ୍ୟ ବ increases ାଇଥାଏ | ଫସଲରେ ବୋରନ୍ ଦୁଇଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | କଦଳୀ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 40 ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଏ | ବୁଣିବାର 60 ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବୋରନ୍ ଲଗାନ୍ତୁ |

ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ |

  • ଯକ୍ଷ୍ମା ବିକାଶ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଉଦ୍ଭିଦ ଜରୁରୀ | ସଠିକ୍ ସମୟରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯୋଗାଇ ଆମେ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ କଦଳୀ ଆକାର ବ increase ାଇ ପାରିବା |

  • ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲରେ ଦୁଇଥର ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଟପ୍ ଡ୍ରେସିଂ କରନ୍ତୁ |

  • ଫସଲର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ NPK | ସ୍ପ୍ରେ 19:19:19 |

  • ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ସାର ପ୍ରୟୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟୁବରର ସଠିକ୍ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନିୟନ୍ତ୍ରକ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ଧୀର ହୁଏ ଏବଂ ଟ୍ୟୁବର୍ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, କଦଳୀ ବ ows େ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
लहसुन की फसल में जलेबी रोग
लहसुन की फसल में जलेबी रोग
संबंधित वीडियो -
प्याज की फसल में झुलसा रोग का कारण एवं नियंत्रण

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook