Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ଜାଣନ୍ତୁ |

ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ଜାଣନ୍ତୁ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 15/6/2021

ଫୁଲକୋବି ବର୍ଷରେ 2 ରୁ 3 ଥର ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରିବା ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | କିନ୍ତୁ ଉନ୍ନତ କିସମର ଜ୍ଞାନ ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଥର କୃଷକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଫୁଲକୋବି ଚାଷ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଫୁଲକୋବି ର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ଫୁଲକୋବିର କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣ |

  • ପୁସା ଆର୍ଲି ସିନ୍ଥେଟିକ୍ (ଆଗାଟ): ଏହି କିସମ ଉଭୟ ଜାଏଦ ଏବଂ ଖରିଫ season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଖରିଫ season ତୁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ | ବାଲି ଲୋମ ମାଟି ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ | ଏହି କିସମର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଏବଂ କ୍ରିମ୍ ପରି ଦୃ firm | ପତ୍ରଗୁଡିକ ନୀଳ-ସବୁଜ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ସିଧା ଅଟେ | ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟରୁ ମଧ୍ୟମ ଆକାରରେ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 70 ରୁ 75 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 48 ରୁ 60 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ହିମ୍ରାନି: ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏହି କିସମ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଜମିରେ ଏହାକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଭଲ ନିଷ୍କାସିତ ଲୋମି ମାଟି କିମ୍ବା ବାଲୁକା ମାଟି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରକାରର କୋବିର ଫୁଲ ବରଫ ପରି ଧଳା | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ସରଳ | ମାଟିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଜୀବାଣୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ୍ | ବିହନ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 80 ରୁ 85 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ହାରାହାରି ଅମଳ 100 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ସେହି ସମୟରେ, 240 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ଅମଳ ମିଳିପାରିବ |

  • ପୁସା ହିମ ଜ୍ୟୋତି (ମଧ୍ୟମ): ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ସେପ୍ଟେମ୍ବର-ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୋପଣ କରାଯାଏ | ଏହା ଶୀଘ୍ର ବ growing ୁଥିବା କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ଧଳା | ପତ୍ରଗୁଡିକ ନୀଳ-ସବୁଜ ଏବଂ ଏକ ମହମ ପଦାର୍ଥରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫୁଲର ଓଜନ 500 ରୁ 600 ଗ୍ରାମ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 60-75 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 64 ରୁ 72 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ପୁଷ୍ପା: ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଏହି କିସମର ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି କିସମର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ କଠିନ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫୁଲର ଓଜନ 1 ରୁ 1.5 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଉପଯୁକ୍ତ ଡ୍ରେନେଜ୍ ସହିତ ଲୋମ ମାଟି ଏବଂ ବାଲୁକା ମାଟିରେ ଏହି କିସମର ଚାଷ କରାଯିବା ଉଚିତ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 85 ରୁ 95 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 100 ରୁ 180 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

  • ପୁଷା ଶୁଭ୍ରା (ମଧ୍ୟମ): ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଏହି କିସମର ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ନର୍ସରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିହନକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର-ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କିସମର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଦୃ firm ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର | ପତ୍ରଗୁଡିକ ନୀଳ-ସବୁଜ ଏବଂ ଏକ ମହମ ପଦାର୍ଥରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ | ଏହି କିସମ ଉପର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 90 ରୁ 95 ଦିନ ଲାଗେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫୁଲର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 700-800 ଗ୍ରାମ | ଏକର ଜମିରେ ଅମଳ 80 ରୁ 100 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ, ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଫୁଲକୋବି ମଧ୍ୟ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ କିସମଗୁଡିକରେ ପୁସା ଦୀପାଲି, ପନ୍ତ ଶୁଭ୍ରା, ପାଟନା ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ, ପୁସା କାର୍ତ୍ତିକି, ଜାପାନିଜ୍ ଉନ୍ନତ, ପନ୍ତ ଗୋବି 2, ପଞ୍ଜାବ ଜଏଣ୍ଟ 26, ଗ୍ରୀଷ୍ମ କିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏହି ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର କୋବି ଚାଷ କରନ୍ତୁ, ଏହା ତିନି ଗୁଣ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେବ | ଏଠାରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମର ଚାଷ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
गोभी में लगने वाले कीट एवं रोगों से बचाव

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook