Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଫସଲ ଉପରେ ପଙ୍ଗପାଳର ବିପଦ ରହିଥାଏ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ |

ଫସଲ ଉପରେ ପଙ୍ଗପାଳର ବିପଦ ରହିଥାଏ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ |

लेखक - Soumya Priyam | 26/5/2021

2020 ମସିହାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଭାରତର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଫସଲରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲେ। 2021 ମସିହାରେ, ପୁଣି ଥରେ ପଙ୍ଗପାଳ ସେମାନଙ୍କ ଆତଙ୍କ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଲେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ରାଜସ୍ଥାନର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ କୃଷକମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି |

ପଙ୍ଗପାଳର ଆତଙ୍କକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୃଷି ବିଭାଗ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରି ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଆଗ୍ରା ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଖାଦ୍ୟ ସନ୍ଧାନରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ବହୁ ପଙ୍ଗପାଳ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଜ is ସଲମେରର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଙ୍ଗପାଳର ଶିକାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପଙ୍ଗପାଳ ଶୀଘ୍ର ଆଗ୍ରା ଆଡକୁ ଯାଇପାରେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପରେ ଏହି ପଙ୍ଗପାଳମାନେ ବିହାର ଆଡକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାରର କୃଷକମାନେ ସତର୍କ ରହିବା ସହ କ୍ଷେତ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଆସନ୍ତୁ କୃଷି ବିଭାଗ ଦ୍ issued ାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶଦାତା ଏବଂ ପଙ୍ଗପାଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

କୃଷି ବିଭାଗ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜାରି କରିଛି

  • କୃଷି ବିଭାଗ ଦ୍ issued ାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅନୁଯାୟୀ ପଙ୍ଗପାଳ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଥାଲି, ଡ୍ରମ୍ କିମ୍ବା ଟିଫିନ୍ କ୍ୟାନ୍ ଖେଳାଯାଇପାରିବ।

  • କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଜଳାଇ ଧୂମପାନ କର | ଯଦି ସମ୍ଭବ, ନିମ୍ ପତ୍ର ପୋଡି ଏହାକୁ ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ |

ପଙ୍ଗପାଳରୁ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର |

  • ପଙ୍ଗପାଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଲିଟର ପାଣିରେ 2.5 ମିଲି କ୍ଲୋରପିରିଫୋସ୍ 20 ପ୍ରତିଶତ EC | (Lethal 20 EC) ଏବଂ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ଲମ୍ବଡା ସାଲୋଥ୍ରିନ୍% ୦% ଇସି | (ଯାହା ସିନେଜେଣ୍ଟା କରାଟେ ଭାବରେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ) ଏବଂ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ଲିଟର ପାଣି ପିଛା 0.25 ମିଲି ଫିପ୍ରୋନିଲ୍ 5% SC | ମିଶ୍ରିତ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପଙ୍ଗପାଳର ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକ ବଜାର ହେଉଛି ବାୟାର, ଏସ.ସି. ଏବଂ ଧନୁକାଙ୍କ ଫ୍ୟାକ୍ସ ଏସ୍.ସି. ନାମ ଦ୍ୱାରା ଉପଲବ୍ଧ |

ପଙ୍ଗପାଳକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ |

ପଙ୍ଗପାଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୀଟପତଙ୍ଗ ରୋଗ ସନ୍ଧ୍ୟା 7 ରୁ 9 ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ | ତେଣୁ କୃଷକମାନେ ଛୋଟ ଗୋରୁ ତିଆରି କରି ରାତିରେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ନିମ୍ ତେଲ ସ୍ପ୍ରେ କରି ଏହି ପଙ୍ଗପାଳକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଯାଇପାରିବ |

ପଙ୍ଗପାଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ରସୁଣ ତେଲର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି।

ପ read ଼ନ୍ତୁ

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଫସଲକୁ ପଙ୍ଗପାଳର ଆତଙ୍କରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
टिड्डियों से बचने का रामबाण इलाज
टिड्डियों से बचने का रामबाण इलाज

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook