Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଏହି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ, ପ୍ରଚୁର ଅମଳ ହେବ

ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଏହି କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ, ପ୍ରଚୁର ଅମଳ ହେବ

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 1/2/2022

ଏକ ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ, ପାଣିପାଗ ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ ମାସରେ କରାଯାଉଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକମାନେ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଆମେ କରୁଥିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

  • ରସୁଣ: ଏହି ସମୟରେ ରସୁଣ ଉଦ୍ଭିଦରେ ଟ୍ୟୁବର ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କୁବେରର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପୋଟାସ୍ ଏବଂ ବୋରନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଯଦି ପତ୍ରର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନିୟାମକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ଲାଲ୍ ଶାଗ: ଫେବୃଆରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଲାଲ୍ ସବୁଜ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଭଙ୍ଗୁର ମାଟିରେ ମଞ୍ଜି ଭଲ ଭାବରେ ଗଜା ହୁଏ | ତେଣୁ, କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ, ହଳ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ପାଟ ଲଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରିବାକୁ ୧ ରୁ ୧.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ |

  • ସୋରିଷ: ଏହି ମାସରେ, ସୋରିଷ ବିନ୍ସ ପାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯଦି ଆପଣ ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣାଯାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଫସଲରେ ଶିମ୍ବ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫସଲକୁ ଜଳସେଚନ ଦିଅନ୍ତୁ । ବିନ୍ସ ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ପାଚିବା ସମୟରେ ଜଳସେଚନ କରି, ଆମେ ସୋରିଷର ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଥାଉ |

  • କାକୁଡି: କାକୁଡି ବୁଣିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କାକୁଡି ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଥରେ କ୍ଷେତରେ ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, 2 ରୁ 3 ଥର ହାଲୁକା ହଳ କରନ୍ତୁ । ସୁସ୍ଥ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇବା ପାଇଁ ନର୍ସରୀରେ ଗୋବର ଖତ କିମ୍ବା କମ୍ପୋଷ୍ଟ ଖତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ଅଣସର: ଏହା ଜାନୁଆରୀ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ, ଏହାକୁ ଜୈବିକ ଧାରଣ କରୁଥିବା ଏକ ବାଲୁଆଇ ଲୋମି ମାଟିରେ ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ, ଆପଣ ବିଶାଳ କ୍ୟୁ, ରାଣୀ, ମରିସସ୍, ରେଡ୍ ସ୍ପାନିସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପରି କିସମ ବାଛିପାରିବେ |

ଏହା ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ମାନେ ଏହି ସୂଚନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଏକ ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ । ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଆମକୁ ପଚାରନ୍ତୁ। ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ଉପରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
जानें अनाज भंडारण का सही तरीका

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook