Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ପାଣିପାଗ ସୁଚନା

ପାଣିପାଗ ସୁଚନା

लेखक - Dr. Pramod Murari | 9/10/2020

09 ଅକ୍ଟୋବର 2020: ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ତାମିଲନାଡୁ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କରାଇକାଲର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ | ଛତିଶଗଡ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, କେରଳ ଏବଂ ମହେର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ 50-60 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ | ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ଛତିଶଗଡ, ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମରାଠୱାଡାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ ବଙ୍ଗଳାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଉପକୂଳ, ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ 45-55 କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

10 ଅକ୍ଟୋବର 2020: ବିଦର୍ଭ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମରାଠୱାଡା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳ, ୟାନାମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ରାୟାଲିସିମା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୋଆର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ। ପଶ୍ଚିମ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଓଡିଶା, ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ 45-55 କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

11 ଅକ୍ଟୋବର 2020: ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ୟାନାମର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ବିଦର୍ଭ, ଛତିଶଗଡ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ମରାଠୱାଡା, ରୟାଲାସିମା, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଉପ-ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କୋଙ୍କଣ, ଗୋଆ ଏବଂ ମରାଠୱାଡାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ। ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ପଶ୍ଚିମ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ 45-55 କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା | ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 65 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

12 ଅକ୍ଟୋବର 2020: ଓଡିଶାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି | ପୂର୍ବ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିଦର୍ଭ, ଛତିଶଗଡ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଉପ-ହିମାଳୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସିକ୍କିମ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କୋଙ୍କଣ, ଗୋଆ ଏବଂ ମରାଠୱାଡା ଉପରେ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ପ୍ରବଳ ପବନର ବେଗ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ 45-55 କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
देश के विभिन्न क्षेत्रों में वर्षा की आशंका
देश के विभिन्न क्षेत्रों में वर्षा की आशंका

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook