Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ପାଳଙ୍ଗ: ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ବାଛନ୍ତୁ |

ପାଳଙ୍ଗ: ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ବାଛନ୍ତୁ |

लेखक - Lohit Baisla | 12/9/2021

ପାଳଙ୍ଗ ଲୁହାର ଏକ ଭଲ ଉତ୍ସ | ଏହା ସହିତ ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲୋରୀ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫାଇବର ଇତ୍ୟାଦି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ସଫଳତାର ସହିତ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ହରିୟାଣା, ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ରାଜ୍ୟରେ କଦଳୀ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଏହା ଗ୍ରୀଷ୍ମ season ତୁରେ ଏବଂ ଶୀତ season ତୁରେ ଏବଂ ବର୍ଷା in ତୁରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ | ଉତ୍ତମ ଅମଳ ପାଇଁ, ଏହାର ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଶାଗୁଣା ଚାଷର ସଠିକ୍ ସମୟ ଏବଂ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

ପାଳଙ୍ଗ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ |

  • ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ନଭେମ୍ବର ମାସ ଏହାକୁ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ |

  • ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଏବଂ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ପାଳଙ୍ଗ ବୁଣାଯାଇପାରିବ |

  • ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଣାଯାଏ |

ବିହନ ପରିମାଣ |

  • ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ ପାଇଁ 6 ରୁ 8 କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ଆବଶ୍ୟକ |

ପାଳଙ୍ଗର ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ଆର୍କା ଅନୁପମା: ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ବିବିଧତା | ପ୍ରଥମ ଅମଳ ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 40 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାକୁ to ରୁ times ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ର ବଡ଼ ଏବଂ ପ୍ରଶସ୍ତ | ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ସବୁଜ | ଡାଳଗୁଡ଼ିକ ପତ୍ରରେ ବିଳମ୍ବରେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅମଳରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଏକର ଜମିରେ 4 ଟନ୍ ସ୍ପାଇନାଚ୍ ଅମଳ ହୁଏ |

  • ପୁସା ଜ୍ୟୋତି: ଏହା ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ କିସମ | ଏହି କିସମ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ପତ୍ରଗୁଡିକ ପ୍ରଶସ୍ତ ଏବଂ ଆକାରରେ ବଡ଼ | ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ସବୁଜ | ଫସଲର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 45 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଫସଲ ଲଗାଯିବା ପରେ ଏହାକୁ 7 ରୁ 10 ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 18 ଟନ୍ ଶାଗୁଣା ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

  • ସମସ୍ତ ସବୁଜ: ଶୀତଦିନେ ଏହି କିସମ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ପତ୍ରଗୁଡିକ ପ୍ରଶସ୍ତ ଏବଂ ନରମ | ଫସଲର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 35 ରୁ 40 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରଥମ ଅମଳର ପ୍ରତି 15 ଦିନରେ ଫସଲ ଅମଳ କରାଯାଇପାରେ | ଥରେ ବୁଣିବା ପରେ ଫସଲକୁ 5 ରୁ 7 ଥର ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ହିସାର ଚୟନ 23: ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିପକ୍ୱ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି କିସମର ପତ୍ର ବଡ଼ ଏବଂ ଗା dark ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଫସଲର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 30 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ପରେ ପ୍ରତି 15 ଦିନରେ ଫସଲ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 14 ଟନ୍ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

ଏହି କିସମ ବ୍ୟତୀତ, ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପାଳଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାର ସହିତ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ଜୋବନର୍ ଗ୍ରୀନ୍, ପଞ୍ଜାବ ଚୟନ, ପଞ୍ଜାବ ଗ୍ରୀନ୍, ପୁସା ହରିଟ୍, ପୂଜା ଭାରତୀ, ହାଇବ୍ରିଡ୍ F1 ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ପାଳଙ୍ଗ ଚାଷ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଦେଖନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ more ାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଏହି କିସମର ପାଳଙ୍ଗ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
संबंधित वीडियो -
पालक की खेती से पहले जानें यह बातें

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook