Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ନାଲି ପିଆଜ କିସମ |

ନାଲି ପିଆଜ କିସମ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 6/5/2020

ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପିଆଜ ଅଛି | କେତେକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର | କିଛି ପିଆଜ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଏବଂ କିଛି ଧଳା ରଙ୍ଗର | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପିଆଜର କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଆଣିଛୁ |

ନାଲି ରଙ୍ଗର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମ |

  • ଭୀମା ଦୀପ ଲାଲ୍: ଗା dark ଼ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଫ୍ଲାଟ ଏବଂ ଗୋଲାକାର, ଏହି ପିଆଜ ମୁଖ୍ୟତ Ch ଛତିଶଗଡ, ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ , ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଓଡିଶା ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | 95 ରୁ 100 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ହାରାହାରି ହେକ୍ଟର ପିଛା 200 ରୁ 220 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

  • ଭୀମା ଲାଲ: ଖରିଫରେ ଏହି ପ୍ରକାର ପିଆଜ ଫସଲ ପାଚିବା ପାଇଁ 105 ରୁ 110 ଦିନ ଲାଗେ | ଯେଉଁଠାରେ ରବି season ତୁରେ ଏହା 110 ରୁ 120 ଦିନରେ ପାଚିଯାଏ | ସାଧାରଣତ ,, ଫସଲ ଅମଳ ଖରିଫରେ ହେକ୍ଟର ପିଛା 190 ରୁ 210 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଏବଂ ଖରିଫ ବିଳମ୍ବରେ ହେକ୍ଟର ପିଛା 480 ରୁ 520 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ | ରବି season ତୁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ହେକ୍ଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ 300 ରୁ 320 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

  • ଭୀମା ସୁପର: ଏହି କିସମକୁ ବିଳମ୍ବିତ ଫସଲ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ | ଖରିଫରେ ଚାଷ ହେଲେ 100 ରୁ 105 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ | ଖରିଫ ବିଳମ୍ବରେ, ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ 110 ରୁ 120 ଦିନ ଲାଗେ | ଖରିଫରେ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ 220 ରୁ 250 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଆଜ ମିଳିପାରିବ | ଖରିଫ ବିଳମ୍ବରେ, ହେକ୍ଟର ପିଛା ପିଆଜର ଅମଳ 400 ରୁ 450 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ଆର୍କା ନିକେତନ: ଏହା ଉଭୟ ଖରିଫ ଏବଂ ରବି season ତୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 145 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହା ମୁଖ୍ୟତ Mad ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅମଳ ହେଉଛି 325 ରୁ 350 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ | ଗୋଟିଏ ଟ୍ୟୁବରର ଓଜନ 100 ରୁ 180 ଗ୍ରାମ ଅଟେ |

  • ପୁସା ରତ୍ନାର: ଏହାର କଦଳୀ ଗା dark ଲାଲ, ସାମାନ୍ୟ ଚଟାଣ ଏବଂ ଗୋଲାକାର | ପ୍ରତିରୋପଣର 125 ଦିନ ପରେ ଏହା ଖନନ କରାଯାଇପାରେ | ଅମଳ ହେକ୍ଟର ପିଛା 400 ରୁ 500 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ହିସାର-୨: ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 175 ଦିନ ପରେ ଏହି କିସମର ଖୋଳାଯାଇପାରିବ | ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅମଳ ପ୍ରାୟ 300 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ | ଭଲ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ କ୍ଷମତା ସହିତ ଏହି ପ୍ରକାରର ପିଆଜ ଗୋଲାକାର , ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗ ଏବଂ କମ୍ ରଙ୍ଗର |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଟନା ଲାଲ, ପଞ୍ଜାବ ଲାଲ ଗୋଲ, ପଞ୍ଜାବ ଚୟନ, ପୁସା ଲାଲ, ଅର୍କା ପ୍ରଗତି, ଅର୍କା ଚୂନ, ନାଶିକ ଲାଲ, ରେଡ ଗ୍ଲୋବ , କଲ୍ୟାଣପୁର ଲାଲ, ବେଲାରୀ ଲାଲ, ପୁନା ଲାଲ, L-2-4-1 ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ଲାଲ ରଙ୍ଗର | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
प्याज:थ्रिप्स/ रस-चूसक कीट
प्याज:थ्रिप्स/ रस-चूसक कीट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook