Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମୂଷାଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ |

ମୂଷାଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ |

लेखक - Lohit Baisla | 1/1/2021

ଦୁନିଆରେ 500 ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ମୂଷା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୂଷା ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଫସଲର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମୂଷା ଫସଲରେ 5 ରୁ 15 ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତି ଘଟାନ୍ତି | ଗରମ ପାଗ ହେଉ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ହେଉ, ମୂଷାମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫସଲ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି। ଯଦି ତୁମର ଫସଲରେ ମଧ୍ୟ ମୂଷାମାନଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଅଛି, ତେବେ ଏଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାର ଉପାୟ ଦେଖନ୍ତୁ |

ମୂଷା ଧର

  • କ୍ଷେତରେ ଏକ କେଜ୍ କିମ୍ବା ମୂଷା କ୍ୟାଚର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତରେ ପ୍ରାୟ 10 ମିଟର ଦୂରରେ କେଜ୍ ରଖନ୍ତୁ | ଖାଇବା ତେଲ ଏବଂ ଚିନିକୁ ମିଲେଟ, ଚାଉଳ, ମସୁର ଡାଲି, ଗହମ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଗୁଣ୍ଡରେ ରଖନ୍ତୁ | କେଜ୍ କବାଟ ଖୋଲା ଛାଡିଦିଅ | ଖାଇବାକୁ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ମୂଷାମାନେ ଗୁହାଳରେ ଫସି ରହିବେ। ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଏକ ମାସ ପରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ |

ରାସାୟନିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

  • 250 କିଲୋଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟରେ 250 ଗ୍ରାମ ଜିଙ୍କ ଫସଫାଇଡ୍ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଜିଙ୍କ ଫସଫାଇଡ୍ ଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଜିଙ୍କ ଫସଫାଇଡ୍ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଇପାରେ |

  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ମୂଷାମାନଙ୍କ ବୁରୋକୁ ମାଟିରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ | ପରଦିନ ସକାଳେ, ଖୋଲା ହୋଇଥିବା ବିଲରେ 8 ରୁ 10 ଗ୍ରାମ ଜିଙ୍କ ଫସଫାଇଡ୍ କିମ୍ବା 15 ଗ୍ରାମ ବ୍ରୋମାଡିଓଲୋନ ମିଶାନ୍ତୁ |

ଅନ୍ୟ କିଛି ସମାଧାନ |

  • ଯେଉଁଠାରେ ମୂଷାମାନେ ଆସନ୍ତି କିମ୍ବା କ୍ଷେତରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବିଲରେ ନାଲି ଚିଲି ପାଉଡର ରଖନ୍ତି | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୂଷାମାନେ ମାରିପାରନ୍ତି |

  • ମୂଷାମାନେ ପିଆଜର ଗନ୍ଧକୁ ସହି ପାରିବେ ନାହିଁ | ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଲ ନିକଟରେ ପିଆଜ ଖଣ୍ଡ ରଖନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ସହଜରେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲକୁ ମୂଷାଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
जीरो टिलेज से गेहूं की खेती
जीरो टिलेज से गेहूं की खेती
संबंधित वीडियो -
खरपतवार हटाने की मशीन

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook