Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମୂଷା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ କିସମ ଏବଂ ଗୁଣ ଜାଣନ୍ତୁ |

ମୂଷା ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ କିସମ ଏବଂ ଗୁଣ ଜାଣନ୍ତୁ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 25/3/2021

ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମଶରୁମ୍ ମିଳିଥାଏ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 70 କୃଷକ ଚାଷ କରନ୍ତି | ଆମ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କୃଷକମାନେ ମୂଷା ଚାଷ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମୂଷା ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କିସମ ଏବଂ ଏଠାରୁ ସେମାନଙ୍କର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ମୂଷାର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମ |

  • ବଟନ୍ ମଶରୁମ୍: ଏହା ମୁଖ୍ୟତ our ଆମ ଦେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଏହା କେବଳ ଥଣ୍ଡା ତାପମାତ୍ରା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ, ସବୁଜ ଗୃହରେ ଉପଯୁକ୍ତ ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହା ଚାଷ କରାଯାଏ | ଫଙ୍ଗସ୍ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ 22 ରୁ 26 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ର ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ | ବଟନ୍ ମଶରୁମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ 14 ରୁ 18 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ତାପମାତ୍ରା ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ |

  • ଓସ୍ତର ମୂଷା: ଏହି କିସମ ଧିଙ୍ଗ୍ରି ମୂଷା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ପ୍ରକାରର ମୂଷା ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ 2.5 ରୁ 3 ମାସ ସମୟ ନେଇଥାଏ | ଏହି କିସମ ଗହମ ଏବଂ ଧାନ ନଡା ଏବଂ ଶସ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଷ କରାଯାଏ | 20 ରୁ 30 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ତାପମାତ୍ରା ଓଷ୍ଟର ମୂଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହା ସହିତ 70 ରୁ 90 ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଦ୍ରତା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହାକୁ ବର୍ଷସାରା ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଦୁଗ୍ଧ ମୂଷା: କ୍ଷୀର ମୂଷା ବଡ଼ ଏବଂ ଆକାରରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ | ଏହା ମୁଖ୍ୟତ West ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ, ଓଡିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରକାରର ମୂଷା ଚାଷ ପାଇଁ ସମୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ |

  • ପେଡିଷ୍ଟ୍ରା ମୂଷା: ଏହି କିସମର ଚାଷ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଭଲ | ମୂଷା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ 3 ରୁ 4 ସପ୍ତାହ ଲାଗେ | ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଓଡ଼ିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ ଇତ୍ୟାଦି ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ 28 ରୁ 35 ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ 60 ରୁ 70 ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଦ୍ରତା ଆବଶ୍ୟକ |

  • ଶିଇଟାକ୍ ମୂଷା: ଏହି ବିବିଧତା ବିଶ୍ mush ର ମୋଟ ମୂଷା ଉତ୍ପାଦନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | ଏହା ଅନ୍ୟ କିସମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଏହା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ବି ଭିଟାମିନ୍ ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ | ଚର୍ବି ଏବଂ ଚିନି ଅଭାବରୁ ଏହା ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ମୂଷା ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଜରୁରୀ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ମୂଷା ଚାଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଭଲ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମୂଷା ଚାଷ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मशरूम की खेती से पहले जान लें इन बातों को
मशरूम की खेती से पहले जान लें इन बातों को
संबंधित वीडियो -
मशरूम की खेती के लिए पाइप विधि से कैसे तैयार करें कम्पोस्ट खाद?

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook