Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମୂଳା ଫସଲରେ କ୍ଷୟ ହେବାର କାରଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ |

ମୂଳା ଫସଲରେ କ୍ଷୟ ହେବାର କାରଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ |

लेखक - Soumya Priyam | 28/4/2021

ମୂଳା କ୍ଷୟ ହେବା ଏବଂ ୱିଲିଙ୍ଗ୍ ସମସ୍ୟା ଫସଲରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ମୂଳାକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ କେତେକ ରୋଗର ବିସ୍ଫୋରଣ ଏବଂ କ୍ଷେତରେ ଜଳ ଲଗାଇବା ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ କ୍ଷେତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ଆମେ ମୂଳା ଫସଲକୁ ସମୟ କ୍ଷୟରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା | ମୂଳା ଫସଲରେ ପତଳା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣର କାରଣ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

  • ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳସେଚନ: ବେଳେବେଳେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଜଳସେଚନ କ୍ଷେତରେ ଜଳ ଜମା ହୋଇଯାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୂଳା ଫସଲରେ କ୍ଷୟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବ .ିଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତରେ ସଠିକ୍ ଡ୍ରେନେଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ |

ମୂଖ୍ୟରେ ପୋକ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

  • ମୂଳ ପୋକ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗ ଓଦା ପୋକ, ଡମ୍ପିଂ ଇତ୍ୟାଦି ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ଏକ ମୃତ୍ତିକା ଜନିତ ରୋଗ | ସାଧାରଣତ this ଏହି ରୋଗ ନର୍ସରୀରେ ବ grown ଼ୁଥିବା ଛୋଟ ଗଛରେ ଦେଖାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ମୂଳ କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ମାଟି ମାଟିରେ ଅଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ହେଲେ ଏହି ରୋଗର ଘଟଣା ବ increases ିଯାଏ | ମୂଳା ଏକ ମୂଳ ଫସଲ, ତେଣୁ ଏହି ରୋଗ ଫସଲରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, 2 କିଲୋଗ୍ରାମ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ବିହନ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କର | ଯଦି ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲରେ ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ଗ୍ରାମ କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ଜୀବାଣୁ ଓଦା ପୋକ ରୋଗ: ମୂଳା ବ୍ୟତୀତ ଗାଜର, ଶାଗୁଣା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ମୂଳ ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉପର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇ ଶୁଖିଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ମୂଳା ଫଳ ଉପରେ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, 25 ଲିଟର ପାଣିରେ 25 ଗ୍ରାମ ଦେହାଟ୍ ଫୁଲ୍ ଷ୍ଟପ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ମୂଳରୁ ଏକ ଭଲ ଫସଲ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
मूली : लाही से बचाव
मूली : लाही से बचाव
संबंधित वीडियो -
मूली की 5 उन्नत किस्में

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook