Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମୁଙ୍ଗ ଫସଲର ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

ମୁଙ୍ଗ ଫସଲର ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 12/6/2020

ମୁଙ୍ଗ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ | ନାଡି ଫସଲରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରେ | ଏହାର ଫସଲ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାକୁ ଚାଷ କରିବା ସମୟରେ ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଅନେକ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଫସଲକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ଯାହା ମୁଙ୍ଗ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |

  • ଥ୍ରିପ୍ସ: ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗ ଗଛର ଚୋପାକୁ ଚୋବାନ୍ତି | ଏଥିରୁ ଫୁଲଗୁଡିକ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ପାଆନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ସେମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ଫସଲ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଫୁଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକର ଜମିରେ 400 ମିଲିମିଟରରେ ଡିମେଥୋଏଟ୍ 30 ଇସି କିମ୍ବା ମାଲାଥିଅନ୍ 50 ଇସି ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ 17.5 SL @ 1 ମିଲି ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ |

  • ମହୁ (ଆପିଡ୍): ଏହି କୀଟନାଶକଗୁଡିକ କୋମଳ ଡାଳ, ପତ୍ର, ଫୁଲ ଏବଂ ନୂତନ ପୋଡ଼ାର ଚୋପାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରି ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ 100 ମିଲି ଫସଫାମିଡନ୍ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକର ପିଛା 240 ରୁ 280 ଲିଟର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ 240 ଲିଟର ପାଣିରେ 200 ମିଲି ମିଥାଇଲ୍ ଡେମେଥେନ୍ ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ |

  • ହ୍ White ାଇଟଫ୍ଲାଇ: ଏହି ମାଛିମାନେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଫସଲର କ୍ଷତି ଘଟାନ୍ତି | ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚୋପାକୁ ଚୋବାଇବା ସହିତ ଏହା ପତ୍ରରେ ଚଟାଣ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କଳା ପାଉଡର ମୃଦୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ increases ିଯାଏ | ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ 400 ରୁ 800 ମିଲି କ୍ୱିନାଲ୍ଫୋସ୍ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକର ପିଛା 250 ରୁ 320 ଲିଟର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ତମାଖୁ କୀଟପତଙ୍ଗ: ଏହି କୀଟପତଙ୍ଗମାନେ ଦଳରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ପତ୍ରର ସବୁଜ ପଦାର୍ଥ ଖାଆନ୍ତି | ଏହା ପତ୍ରକୁ ଧଳା ଜାଲ ପରି ଦେଖାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକ ପ୍ରତି ଏକର କ୍ଷେତରେ 300 ଲିଟର ପାଣିରେ 400 ରୁ 800 ମିଲି କ୍ୱିନାଲ୍ଫସ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଗ୍ରାମ କୀଟପିଲା: ବିନ୍ସରେ ଛିଦ୍ର ତିଆରି କରି ଏହା ଶସ୍ୟ ଖାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଫସଲ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଏ | 250 ରୁ 300 ଲିଟର ପାଣିରେ 280 ମିଲି ଡେଲ୍ଟାମେଥ୍ରିନ୍ 2.8 ଇସି ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook