Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମୁଖ୍ୟ ରୋଗ ଏବଂ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛରେ ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ |

ମୁଖ୍ୟ ରୋଗ ଏବଂ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛରେ ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 18/7/2020

ଆମ ଦେଶରେ ମାରିଗୋଲ୍ଡ, ଗୋଲାପ, ଗ୍ଲାଡିୟଲସ୍, କ୍ରାଇସେଣ୍ଟେମ୍, ଟ୍ୟୁବରୋଜ୍, ଚମ୍ପା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଫୁଲ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଫୁଲ ଚାଷ କରି କୃଷକମାନେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଫୁଲର ଗୁଣ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗଗୁଡିକର ଠିକ୍ ସମୟରେ ରୋକିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଏଠାରୁ ଫୁଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

  • ପାଉଡର ମୃଦୁ: ଏହି ରୋଗକୁ ପାଉଡର ମୃଦୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ, ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲ ଉପରେ ଏକ ଧଳା ପାଉଡର ପରି ସ୍ତର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଗୁଣ୍ଡ ଫୁଲି ନପାରେ | ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ 12 ରୁ 15 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ 1 ମିଲି ହେକ୍ସାକୋନାଜୋଲ 5% କିମ୍ବା 3 ଗ୍ରାମ ସଲଫର 80% WP 2 ରୁ 3 ଥର ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ପତ୍ର ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗର ଆରମ୍ଭରେ, ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ବାଦାମୀ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ିବା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ନୂତନ ଶାଖା ଏବଂ ପତ୍ର ଶୁଖିଯାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମିଲି ମାନକୋଜେବ କିମ୍ବା ବାଭିଷ୍ଟିନ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ।

  • ଆର୍ଦ୍ର କ୍ଷୟ: ଏହି ରୋଗ ମୁଖ୍ୟତ small ଛୋଟ ନର୍ସରୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ କଳା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରତି କିଗ୍ରା ପ୍ରତି g ୦ ଗ୍ରାମ୍ ଥିରାମ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପରେ ମ seed ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ |

  • ପତ୍ର ଦାଗ ରୋଗ: ଏହା ଏକ ଫଙ୍ଗଲ୍ ରୋଗ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଡାଳ, ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲରେ କଳା ଏବଂ ବାଇଗଣୀ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେଲେ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମି.ଲି. ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ 15 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ 2 ରୁ 3 ଥର ସ୍ପ୍ରେ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ |

0 लाइक और 0 कमेंट
संबंधित वीडियो -
गेंदे की नर्सरी तैयार करने की जानकारी
गेंदे की नर्सरी तैयार करने की जानकारी

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook