Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମୁଖ୍ୟ କିସମ ଏବଂ କ୍ୟାପସିକମ୍ ର ଅମଳ |

ମୁଖ୍ୟ କିସମ ଏବଂ କ୍ୟାପସିକମ୍ ର ଅମଳ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 2/7/2020

ଆମ ଦେଶରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା, ପଞ୍ଜାବ, h ାଡଖଣ୍ଡ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଇତ୍ୟାଦିରେ କ୍ୟାପସିକମ୍ ଚାଷ କରାଯାଏ। ପ୍ରାୟ 2 ରୁ 3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ କୃଷକମାନେ କ୍ୟାପସିକମ୍ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ଏହାକୁ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମ ଏବଂ ଅମଳ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |

  • କାଲିଫର୍ନିଆ ୱାଣ୍ଡର୍: ଏହା କ୍ୟାପ୍ସିକମ୍ ର ଉନ୍ନତ କିସମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଫଳର ରଙ୍ଗ ସବୁଜ | ଏହାର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 75 ଦିନ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 72 ରୁ 80 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୟାପସିକମ୍ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ |

  • ପୁସା ଦୀପ୍ତି: ଏହି ବିବିଧତା 1997 ମସିହାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ଶଙ୍କର କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ବୁଦା | ଏହି ପ୍ରକାରର କ୍ୟାପ୍ସିକମ୍ ର ଫଳ ହାଲୁକା ରଙ୍ଗରେ ଥାଏ ଯାହା ପାଚିବା ପରେ ଗା dark ଲାଲ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ପ୍ରତିରୋପଣର 70-75 ଦିନ ପରେ ଏହା ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | କ୍ୟାପସିକମ୍ ର ଅମଳ ଏକର ଜମିରେ 120 ରୁ 140 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅଟେ |

  • ହଳଦିଆ ଚମତ୍କାର: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ପ୍ରଶସ୍ତ ପତ୍ର | ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 70 ଦିନ ପରେ ଏହା ଅମଳ କରାଯାଇପାରେ | ଯଦି ଏହା ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରାୟ 48 ରୁ 56 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୟାପସିକମ୍ ମିଳିପାରିବ |

  • ସୋଲାନ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ୨: ଏହା ଶୀଘ୍ର ପରିପକ୍ୱ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ପ୍ରତିରୋପଣର 60 ରୁ 65 ଦିନ ପରେ ଏହା ଅମଳ କରାଯାଇପାରେ | ଏକର ଜମିରେ ହାରାହାରି ଅମଳ ହେଉଛି 130 ରୁ 150 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ |

  • ସୋଲାନ୍ ପ୍ରଚୁର: ପ୍ରତିରୋପଣର 70-75 ଦିନ ପରେ ଅମଳ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଏହି କିସମର ଫଳର ଓଜନ 50-60 ଗ୍ରାମ ଅଟେ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 120 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କ୍ୟାପସିକମ୍ ମିଳିପାରିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାପସିକମ୍ ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଯେଉଁଥିରେ ସୋଲାନ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ -1, ଅର୍କା ଗ aur ରବ, ଅର୍କା ମୋହିନୀ, ଆଲଙ୍କାର, ହରି ରାନୀ, ସବୁଜ ସୁନା ଭଳି କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook