Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମଞ୍ଜି ଅଙ୍କୁରିତ ନହେବା ହେତୁ ଏହି କାରଣରୁ ଫଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ |

ମଞ୍ଜି ଅଙ୍କୁରିତ ନହେବା ହେତୁ ଏହି କାରଣରୁ ଫଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ |

लेखक - Dr. Pramod Murari | 19/8/2021

ଯେକ any ଣସି ଫସଲର ଚାଷ ପାଇଁ ମ seeds ୍ଜିଗୁଡିକର ବୀଜ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ | ମଞ୍ଜି ଅଙ୍କୁର କରିବାର ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି | କିଛି ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରି, ମଞ୍ଜି ଶୀଘ୍ର ବ inate େ | ଅନ୍ୟ କେତେକ ପଦ୍ଧତି ଅଛି ଯାହା ଦ୍ seeds ାରା ମଞ୍ଜି ବ germ ିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନେକ ଥର, ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ, ମଞ୍ଜି ବ in ିବାରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ କିମ୍ବା ମଞ୍ଜି ବ germ ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ | ତେଣୁ, ଏହାର କାରଣ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ ଅଙ୍କୁରିତ ନହେବା ପାଇଁ କେତେକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା |

ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ ଅଙ୍କୁରିତ ହେବାର କିଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ |

  • ବିହନ ଗୁଣ: ବେଳେବେଳେ ବିହନର ଗୁଣ ଭଲ ନୁହେଁ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମଞ୍ଜି ବ germ ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ | ମଞ୍ଜି କିଣିବାବେଳେ, ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ରୋଗମୁକ୍ତ ସୁସ୍ଥ ମଞ୍ଜି ବାଛୁଛନ୍ତି | ଉଚ୍ଚମାନର ମଞ୍ଜି ପାଇବାକୁ, କେବଳ ଏକ ଭଲ ସାର-ବିହନ ଦୋକାନରୁ ବିହନ କିଣ |

  • ସୁପ୍ତ ମଞ୍ଜି: ବିଭିନ୍ନ asons ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ ଏବଂ ପନିପରିବା ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବେଳେବେଳେ ମଞ୍ଜିରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମଞ୍ଜି କେବଳ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ season ତୁରେ ବ inate େ | ତେଣୁ, ମଞ୍ଜି ବାଛିବାବେଳେ ପାଗର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

  • ମଞ୍ଜି ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ: ବିହନ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଅଙ୍କୁରିତ ହେବାର କାରଣରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ବିହନ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ କିମ୍ବା ଆର୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଗଚ୍ଛିତ ହେଲେ ବିହନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ମଞ୍ଜି ସବୁବେଳେ ଶୁଖିଲା ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ ଗଚ୍ଛିତ ହେବା ଉଚିତ୍ |

  • ଶୀଘ୍ର କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା: ଠିକ୍ ସମୟରେ ବୁଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିହନ ନ ହେଲେ ବି ଅଙ୍କୁରିତ ହେବା କଷ୍ଟକର | ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଫସଲ ଚାଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କିସମଗୁଡିକ ବାଛନ୍ତୁ | ସେହି ସମୟରେ, ଟିକେ ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ବିଳମ୍ବ କିସମ ବାଛନ୍ତୁ |

  • ବିହନ ଗଭୀରତା: ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ସମୟରେ ଗଭୀରତା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | To ରୁ cm ସେମି ଗଭୀରରେ ଚଉଡା ଏବଂ ବଡ଼ ଆକାରର ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ସେହି ସମୟରେ, to ରୁ cm ସେମି ଗଭୀରତାରେ ଛୋଟ ଆକାରର ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ | ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଗଭୀର ବୁଣନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ସହିତ ଦୂରତାକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅଳ୍ପ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ବ ination ିବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ |

  • ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣ: ବେଳେବେଳେ କିଛି ମାଟି ଦ୍ bor ାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ଏବଂ ଫଙ୍ଗଲ୍ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ପରି ଟର୍ମାଇଟ୍, ନେମାଟୋଡ୍ ଇତ୍ୟାଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ମୂଷା ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ଖାଇ ମଞ୍ଜିକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ଯାହା ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

  • ଜଳସେଚନ: ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳସେଚନ ବିହନ ଅଙ୍କୁରରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ବେଳେବେଳେ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳସେଚନ ହେତୁ ମଞ୍ଜି କ୍ଷୟ ହୁଏ | ମଞ୍ଜି ବ germ ିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଓଦା ପୋକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମରିଯାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରେ ବିହନ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଦେଖନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
बीज उपचार करने के तरीके
बीज उपचार करने के तरीके

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook