Details

ମକା: ଉତ୍ତମ ତୃଣ ପରିଚାଳନା ପଦ୍ଧତି |

Author : Dr. Pramod Murari

ଫସଲ ନିର୍ବିଶେଷରେ, ତୃଣକ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଅମଳ ହ୍ରାସ ହୁଏ | ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଫସଲ ପରି, ମକା ଫସଲରେ ମଧ୍ୟ ତୃଣକ କାରଣରୁ ଅମଳରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ | ସମୟ ସମୟରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ଆପଣ ମକା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷେତରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତୃଣକ ଥାଇପାରେ | ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଏଠାରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ ଦେଖନ୍ତୁ |

  • ତୃଣକ: ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ ହେଉଛି ସହଜ ଉପାୟ | ବିହନ ବୁଣିବା ଠାରୁ ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କ୍ଷେତରେ ଅତି କମରେ 2-3-times ଥର କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ତୃଣକ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବ | ଏହା ସହିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ |

  • ତୃଣକ ହତ୍ୟାକାରୀ: ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତୃଣକ ହତ୍ୟାକାରୀ ଉପଲବ୍ଧ | ଏକର ଜମିରେ 500 ଗ୍ରାମରୁ 800 ଗ୍ରାମ ଆଟ୍ରାଜାଇନ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରି ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଆଟ୍ରାଜାଇନ୍ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଆଲାକ୍ଲୋରକୁ 50 ପ୍ରତିଶତ EC ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ | ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲରେ ଲୋଡିସ୍ ନାମକ ତୃଣକ ଘାତକକୁ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ତୃଣକରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଇବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମକା ଫସଲ ସହିତ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

21 September 2021

share

No comments

Ask any questions related to crops

Ask questions
Call our customer care for more details
Take farm advice

Ask Help