Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମିଲେଟର ପ୍ରମୁଖ କିସମ |

ମିଲେଟର ପ୍ରମୁଖ କିସମ |

लेखक - Soumya Priyam | 5/7/2020

ଶୁଖିଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଫସଲ ମଧ୍ୟରୁ ମିଲେଟ୍ ଅନ୍ୟତମ | ଆମ ଦେଶରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ , ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ହରିୟାଣା, ଓଡିଶା ଇତ୍ୟାଦି ରାଜ୍ୟରେ କରାଯାଇଛି। ମିଲେଟ ଚାଷ କରି କୃଷକମାନେ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶସ୍ୟ ସହିତ ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଇବାକୁ ପାଇପାରିବେ | ତେଣୁ, ଏହି ଫସଲର ଚାଷ କୁକୁଡ଼ା ଏବଂ ପଶୁ ପାଳକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ଏହାକୁ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ପ୍ରମୁଖ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |

  • ରାଜ 171: ଏହି ବିବିଧତା ସାଂସଦ 171 ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ 85 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକର ଉଚ୍ଚତା 170 ରୁ 200 ସେ.ମି. ଏହାର ଶସ୍ୟର ରଙ୍ଗ ହାଲୁକା ହଳଦିଆ | ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 10 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଶସ୍ୟ ଏବଂ 18-19 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଚାରା ମିଳୁଛି |

  • ପୁସା 322: ଏହା ବାଜ୍ରାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କିସମ | ପାଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 75 ରୁ 80 ଦିନ ଲାଗେ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚତା ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରୁ 150 ରୁ 210 ସେମି | ଏକର ଜମିରେ 10 ରୁ 12 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଶସ୍ୟ ଏବଂ 16 ରୁ 20 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଚାରା ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ |

  • AHB 1200: ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ଏହି ପ୍ରକାର ଖରିଫ season ତୁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଲୁହା ଥାଏ | ଏହା ମୁଖ୍ୟତ Hary ହରିୟାଣା , ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ, ଦିଲ୍ଲୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି କିସମର ଚାଷ କରି, ଆପଣ ଏକର ଜମିରେ 28 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍ ଶୁଖିଲା ଖାଇବାକୁ ପାଇବେ | ରୋପଣ ପରେ ଫସଲ ପ୍ରାୟ 78 ଦିନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ |

  • GHB 732: ଏହା ଏକ ବିଳମ୍ବ ପରିପକ୍ୱତା | ଉଦ୍ଭିଦ ଉଚ୍ଚତା ମଧ୍ୟମ ଅଟେ | ଏହାର ଶସ୍ୟ ମୋଟା | ଏହି ବିବିଧତା ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ 81 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ 12 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଏବଂ 31 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଚାରା ମିଳୁଛି |

  • ପୁସା 23: ଏହା MH 169 ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଲମ୍ବ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ 165 ସେମି | ଏହାର ପତ୍ର ଚକଚକିଆ | ଏହି ବିବିଧତା ପ୍ରାୟ 80 ରୁ 85 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପରିପକ୍ୱତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିପକ୍। ହୁଏ | ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 12 କିଲୋଗ୍ରାମ ଶସ୍ୟ ଅମଳ କରନ୍ତୁ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଦେଶରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ମିଲେଟ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ G.H.B 719, R.S.B. 177, M.P.M.H 21, B.D- 111, B.J- 104, H.B.2, H.B.3, M.B. H15 ଇତ୍ୟାଦି କିସମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook