Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମିଲେଟର ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

ମିଲେଟର ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 20/7/2020

ମିଲେଟ୍ ଶସ୍ୟଗୁଡିକ କଠିନ ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଗଣନା କରାଯାଏ | ଏହାର ଫସଲରେ ପୋକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସଂକ୍ରମିତ କୀଟ ଫସଲକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମିଲେଟ ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କୀଟନାଶକ ବିଷୟରେ |

  • ଟର୍ମାଇଟ୍ସ: ବାଜ୍ରା ଉଦ୍ଭିଦ ସବୁବେଳେ ଟର୍ମାଇଟ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ସେଗୁଡିକ ଗଛର ଚେରକୁ କାଟି ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, ଯାହା ଗଛଗୁଡିକ ଅଙ୍କୁରିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଟର୍ମାଇଟ୍ସକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ କ୍ଷେତରେ ନିମ୍ କେକ୍ ମିଶାନ୍ତୁ | ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲରେ ଟର୍ମାଇଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏକର ଜମିରେ 1 ଲିଟର କ୍ଲୋରୋପିରିଫୋସ୍ 20 ପ୍ରତିଶତ EC | ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଯେଉଁଠାରେ ଟର୍ମାଇଟ୍ ଇନଫେଷ୍ଟେସନ୍ ହୁଏ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋବର ଖତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

  • ଧଳା ବ୍ରେଡ୍: ଏଗୁଡ଼ିକ ଭୂମି ଭିତରେ ମିଳୁଥିବା କୀଟ | ଉଦ୍ଭିଦର ଅଙ୍କୁରିତ ସମୟରେ ଏହି କୀଟନାଶକ ଅଧିକ ହୁଏ | ସେମାନେ ଗଛର ଚେର କାଟି ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତର ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କିଛି ଦିନ ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ, ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଯୋଗୁଁ ମାଟିରେ ଉପସ୍ଥିତ କୀଟନାଶକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ | ଏହା ସହିତ, ଚାଷ ସମୟରେ ଏକର ଜମିରେ 8-10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫିପ୍ରୋନିଲ୍ 0.3% GR ମିଶାନ୍ତୁ |

  • ଷ୍ଟେମ୍ ବୋରର କୀଟ: ଏହି କୀଟନାଶକ ଭିତରରୁ ଖାଇ ମିଲେଟର ଷ୍ଟେମ୍ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଅମଳ କମିଯାଏ | ଏହି କୀଟନାଶକକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ମଞ୍ଜିରେ 8 ଗ୍ରାମ ଇମିଡାକ୍ଲୋରପିଡ୍ 600 F.S. ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କର | ଏକର କ୍ଷେତରେ 300-400 ଲିଟର ପାଣିରେ 500 ମିଲି କ୍ୱିନାଲ୍ଫୋସ୍ କିମ୍ବା କ୍ଲୋରୋପିରିଫୋସ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି କୀଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook