Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମିଲେଟ ଫସଲରେ ପତ୍ର ଖାଇବା ପୋକ |

ମିଲେଟ ଫସଲରେ ପତ୍ର ଖାଇବା ପୋକ |

लेखक - Soumya Priyam | 12/9/2020

ମିଲେଟ ଫସଲରେ ଧଳା ପୋକ, ଲୋମଶାଳୀ କୀଟପିଲା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ କୀଟନାଶକ ବିସ୍ତାର ହୁଏ | ଏହିପରି କୀଟନାଶକ ପତ୍ରର ପତ୍ର ଖାଇ ଫସଲକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ର ଖାଉଥିବା ପୋକରୁ ମିଲେଟ ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

ମିଲେଟ ଫସଲରେ ପତ୍ର ଖାଇବା ପୋକ |

  • ଧଳା ବ୍ରେଡ୍: ଦିନରେ ମାଟିରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି କୀଟମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି | ଏହି ଧଳା ରଙ୍ଗର କୀଟନାଶକ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଅଧିକ | ସେମାନେ ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ର ଖାଇ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତର ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ | ଗଭୀର ହଳ କରିବା ମାଟିରେ ଥିବା କୀଟନାଶକକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଚାଷ ସମୟରେ ଏକର ଜମିରେ 8 ରୁ 10 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫିପ୍ରୋନିଲ 0.3% GR ମିଶାନ୍ତୁ |

  • ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ: ଏହି ପ୍ରକାରର କୀଟ ପତ୍ରର ତଳ ପୃଷ୍ଠରେ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ପତ୍ର ଖାଇ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, କ୍ଷେତରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ସମ୍ଭବ, କୀଟ ଅଣ୍ଡା ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ 2 ମିଲି ଲମ୍ବଡା ସାଇହଲୋଥ୍ରିନ୍ 5 EC ସହିତ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ଭୁଣ୍ଡି: ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କୀଟନାଶକ ସଂକ୍ରମଣ ସର୍ବାଧିକ। ଏହା ଧାରରୁ ପତ୍ର ଖାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 250 ଲିଟର ପାଣିରେ 400 ମିଲି ମ୍ୟାଲାଥିଅନ୍ 50 EC ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ମିଲେଟ ଫସଲକୁ ପତ୍ର ଖାଉଥିବା ପୋକରୁ ସହଜରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଜାଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

0 लाइक और 0 कमेंट
यह भी पढ़ें -
बाजरे की फसल में अरगट रोग के लक्षण एवं बचाव
बाजरे की फसल में अरगट रोग के लक्षण एवं बचाव

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook