Beej se bajar tak
 खोजें
 / 
 / 
ମିଲେଟ ଫସଲରେ କ୍ଷତି ଘଟାଉଥିବା ରୋଗଗୁଡିକ |

ମିଲେଟ ଫସଲରେ କ୍ଷତି ଘଟାଉଥିବା ରୋଗଗୁଡିକ |

लेखक - Surendra Kumar Chaudhari | 29/6/2020

ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ କ୍ଷେତକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଳ କରିବା, ମଞ୍ଜି ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଏବଂ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ଖତ ଏବଂ ସାର ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଉପଯୁକ୍ତ ଅମଳ ପାଇପାରୁ ନାହିଁ | ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେତୁ ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣ କମିଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମିଲେଟ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

  • ଏର୍ଗଟ୍: ଏହାକୁ ଚୋପା ରୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ମିଲେଟ ଫସଲର କାନରୁ ହାଲୁକା ଗୋଲାପୀ କିମ୍ବା ଗା dark ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ମୋଟା ରସ ipping ାଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ମିଲେଟ୍ର ହାଇବ୍ରିଡ୍ କିସମରେ ଏହି ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ଏରଗଟ୍ ମୁକ୍ତ ମଞ୍ଜି ଚୟନ ପାଇଁ, ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଲୁଣ ଦ୍ରବଣରେ ଭିଜାଇ ସୁସ୍ଥ ମଞ୍ଜି ଅଲଗା କରନ୍ତୁ | ଏହି ରୋଗରୁ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବାଭିଷ୍ଟିନ 0.1। %% ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ |

  • ମୃଦୁ କେଶର ଅସୀତା: ଏହି ରୋଗକୁ ସବୁଜ କାନ ରୋଗ ବା ନିମ୍ନ ମୃଦୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଛାଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ର ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ରୋଗର ବିସ୍ତାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ କାନଫୁଲ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ | ମ seed ୍ଜି ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ରିଡୋମିଲ୍ M Z ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଉଚିତ୍ | 72 ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରି ଏହି ରୋଗକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ | ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲରେ ରୋଗ ହେଲେ, ଡିଥାନ୍ ଜେଡ୍ @ 0.2% | ସ୍ପ୍ରେ 78 ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, 10 ରୁ 15 ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ପୁନ sp ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ସ୍ମଟ୍: ଏହି ରୋଗ କାଙ୍ଗାରି ରୋଗ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଶସ୍ୟ ସାଧାରଣ ଶସ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ବଡ଼ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅଟେ | ଏହି ରୋଗ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଶସ୍ୟର ରଙ୍ଗ ବାଦାମୀ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ଶସ୍ୟରେ କଳା ପାଉଡର ଭରିଯାଏ | ଏହା ଫସଲ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରିଥାଏ |

0 लाइक और 0 कमेंट

कृषि विशेषज्ञ से मुफ़्त सलाह के लिए हमें कॉल करें

farmer-advisory

COPYRIGHT © DeHaat 2022

Privacy Policy

Terms & Condition

Contact Us

Know Your Soil

Soil Testing & Health Card

Health & Growth

Yield Forecast

Farm Intelligence

AI, ML & Analytics

Solution For Farmers

Agri solutions

Agri Input

Seed, Nutrition, Protection

Advisory

Helpline and Support

Agri Financing

Credit & Insurance

Solution For Micro-Entrepreneur

Agri solutions

Agri Output

Harvest & Market Access

Solution For Institutional-Buyers

Agri solutions

Be Social With Us:
LinkedIn
Twitter
Facebook